Експерти припускають збільшення обсягу так званої ямковості впродовж весни до 18 мільйонів «квадратів»

Ситуація з ямами на дорогах країни оцінюється як найгірша за останній час. Це оцінка Держагентства автомобільних доріг України, зважаючи на відсутність грошей на капітальний ремонт та різкі перепади температури взимку. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

«Це найгірша ситуація, і виникла вона внаслідок того, що в останні роки дороги просто не ремонтувалися. Якщо доріг 170 тис. км, а в рік ремонтувалося 400 км, ось і результат. Не потрібно бути генієм, щоби це зрозуміти», – сказав глава агентства Славомир Новак.

Другим фактором, за його словами, що впливає на ситуацію, безпосередньо в поточному і в попередні роки, були погодні умови: температура повітря за зиму переходила через нуль 53 рази.

«Кожен, хто вчив у школі фізику, розуміє, що відбувається з водою при зміні температур і як це руйнує дороги», – зазначив він.

«У Польщі – такі ж погодні умови, просто там дороги в кращому стані, а ремонти проходять із застосуванням новітніх технологій. Цього року ми маємо понад 12 мільйонів квадратних метрів ям на дорогах. Експерти припускають збільшення обсягу ямковості впродовж весни до 18 мільйонів «квадратів», – спрогнозував Новак.

«Коштів на сьогодні нам вистачає на 6 мільйонів квадратних метрів. У разі додаткового фінансування в розмірі одного мільярда гривень – в цілому вистачить на вісім мільйонів «квадратів». Мінімум чотири мільйони квадратних метрів ям залишаться», – поскаржився голова Держагентства.

Він не виключив, що в наступному році ситуація може і погіршитися: «Можливо, і так. Я не хочу нікого обманювати: немає грошей на ямковий ремонт в необхідному обсязі, є проблема в засобах і на середній ремонт. Якщо ми хочемо за 5-10 років розв’язати проблеми ям на дорогах, потрібно відремонтувати всю мережу. Якщо ми будемо ремонтувати 5-6 тис. км на рік, добре, через 10 років забудемо про ями, але у нас все одно залишиться проблема з подальшими ремонтами. Цей процес безперервний».

Відповідаючи на питання, чи можливий в таких умовах процес капітального будівництва, Новак відповів: якщо поточного року «Укравтодор» отримає реальні додаткові кошти на ремонт доріг з обіцяної суми в 15 млрд. грн., можна буде говорити про капітальне будівництво в майбутньому.

«Але якщо нам дадуть ці гроші в другій половині року з умовою освоєння до кінця року – результату не буде. Я можу одразу сказати міністру фінансів: якщо ці гроші нам дадуть в червні з умовою освоєння до кінця року, то краще просто їх не виділяти», – сказав він.

Новак пояснив, що необхідний час для проведення тендера, пошуку підрядника.

«У розмові з прем’єром я чітко сказав про те, що якщо агентство отримає гроші швидко – вони будуть освоєні, якщо ні, нічого не вийде. Простий вихід з цієї ситуації полягає в тому, щоб кошти переходили на наступний рік. Тоді почати роботи можна буде в цьому році і продовжити в наступному. Це було би добре й дозволило плавно перейти до Дорожнього фонду», – резюмував голова «Укравтодору».