У найближчі півтора року на Україну чекає пік виплат за борговими зобов’язаннями

Зовнішній борг України станом на червень 2018 року в 2,6 разу перевищує обсяги валютних запасів країни. Про це свідчить матеріали спецпроекту VoxUkraine і LIGA.net.

Зазначається,  що державний борг України на червень 2018 року складав 76,3 млрд доларів. Зовнішні запозичення складають приблизно 60% від цієї суми й досягають 47,2 млрд доларів.

До цих 47,2 млрд доларів входить 9,6 млрд доларів гарантованого державою боргу, а решта – прямий борг України у вигляді єврооблігацій (близько 17,5 млрд доларів, з огляду на 3 млрд доларів «російських» облігацій, за якими Україна оголосила дефолт), а також позик у міжнародних організацій (16,6 млрд доларів, включаючи облігації, розміщені під гарантії США) та іншої заборгованості (3,5 млрд доларів).ьЩе приблизно 4,3 млрд доларів – внутрішні запозичення в іноземній валюті (так звані валютні ОВДП – облігації внутрішньої державної позики).

Слід зазначити, що не всі валютні запозичення лежать на плечах уряду. Приблизно 6,8 млрд доларів – борг НБУ перед МВФ: ця частина боргу не здійснює безпосереднього впливу на бюджет, оскільки з погашенням гроші будуть вилучені із золотовалютних резервів. Проте зниження рівня резервів створює ризик для збереження фінансової стабільності країни.

Борг у національній валюті – близько 625 млрд грн (ОВДП), що становить майже 30% загального державного боргу. З них більш ніж половина (56%) – у власності Нацбанку (до 2016-го НБУ фінансував діри в держфінансах, викуповуючи ОВДП у Мінфіну, держбанків, «Нафтогазу»; така прихована емісія гривні вела до накопичення дисбалансів, які в підсумку призводили до інфляції й девальвації).

Близько третини ОВДП (36%) – у власності державних банків (левова частка була випущена для докапіталізації цих банків), решта (всього 8%) тримають комерційні банки, українські фізособи та юридичні компанії, а також нерезиденти.

У найближчі півтора року на Україну чекає пік виплат за борговими зобов’язаннями: уряд має повернути майже 10 млрд доларів лише валютного боргу. Автори статті наголошують, що держборг – це гроші, які заборгував кожен українець: ця сума приблизно становить 1800 доларів.

Експерти зазначають, що наразі уряд не має достатньо ресурсів для погашення планових платежів за державним боргом у найближчі декілька років, що створює ризик оголошення урядом фактичної неплатоспроможності. Крім цього, за даними фахівців, такий ризик зростає в умовах проведення виборів у країні.

«Зрештою, реструктуризація або дефолт хоч і дозволять знизити боргове навантаження, але можуть спровокувати підвищення попиту на іноземну валюту і девальвацію гривні, закриють для України зовнішні ринки запозичень на довгі роки, що буде стримувати економічний розвиток у майбутньому», – йдеться у матеріалі.

Там зазначають, що єдиним виходом для уряду є отримання траншу фінансування від МВФ у розмірі 1,9 мільярдів доларів, який автоматично дозволить залучити кошти Світового банку та ЄС.

«Іноземні інвестори з побоюванням ставилися до України, і доступ країни на світовий борговий ринок був дуже обмеженим. Останніми роками, якщо не брати до уваги розміщення під гарантії США, Україна розмістила тільки 15-річні єврооблігації на $3 млрд у вересні 2017-го», – зазначають у VoxUkraine.

Там також стверджують, що наразі ситуація на світових фінансових ринках є несприятливою для України та країн, що розвиваються, оскільки зростають ставки за борговими цінними паперами США, через що падає попит на борги решти країн.

Автори також стверджують, що у разі відсутності нового траншу від МВФ на Україну чекає гостра економічна криза, зокрема через знецінення гривні та високих темпів інфляції.