Фахівець пояснив, як кава впливає на організм людини

Австралійський дієтолог Кріс Форбс-Еван у статті для The Conversation пояснив, як насправді кава впливає на організм людини.

Спортсмени використовують кофеїн для покращення своїх показників. Спочатку вважали, що найбільше він допомагає при виконанні вправ на витривалість (марафон, довгі запливи). Проте нещодавно експерти зрозуміли, що кофеїн покращує показники і при короткочасних навантаженнях з високою інтенсивністю – біг на середню дистанцію, теніс та ін.

Десять років тому вважали, що для покращення показників спортсменів потрібні дуже великі дози кофеїну (більше, ніж при звичайному споживанні кави). Настільки великі дози зазвичай містяться в кофеїновмісних капсулах. Їх споживання часто призводить до побічних ефектів.

Зрештою, Міжнародний олімпійський комітет заборонив спортсменам використання кофеїну понад певної норми.

Тим не менше, на початку ХХІ століття стало очевидно, що помірні дози кофеїну, отримані разом з кавою, чаєм або енергетичними напоями, не менш ефективні в питанні покращення фізичних показників, ніж великі дози, а ризик побічних ефектів мінімальний.

Також дослідники встановили, що у позитивного впливу кофеїну є свої обмеження. При перетині визначеної межі, кофеїну стає настільки багато, що він починає згубно впливати на показники спортсмена.

2004 року МОК повністю зняв заборону на кофеїн. Тепер олімпійці можуть вживати стільки кофеїну, скільки їм захочеться.

То що ж є найоптимальнішим джерелом кофеїну для того, хто хоче покращити свої показники без шкоди здоров’ю?

За словами дієтолога, можна випити чашку кави або чаю, але кількість кофеїну в цих напоях коливається. Проте, в енергетичних напоях міститься відома кількість кофеїну, що дозволяє легше контролювати дозу.

Трьох міліграмів кофеїну на кілограм маси тіла достатньо для покращення показників з мінімальною ймовірністю провокування так званого «кофеїнового трясіння», що з’являється при передозуванні.

Наприклад, якщо в енергетичному напої міститься 80 міліграмів кофеїну, а ваша вага становить 55 кілограм, кілька банок дасть рекомендовану дозу.

Дехто вважає, що кофеїн є сечогінним засобом і сприяє виробленню великої кількості сечі, тим самим провокуючи зневоднення. Експерт запевнив, що це неправда. Як мінімум, коли кофеїн вживається в помірних кількостях. Також він підкреслив, що ті, хто регулярно п’є чай, колу, енергетичні напої і шоти, можуть домогтися бажаного поліпшення продуктивності без додаткового ризику зневоднення.

Крім того, існують докази того, що кофеїн покращує деякі аспекти розумової діяльності. Доза в об’ємі до 200 міліграмів (стільки ж, скільки потрібно для покращення фізичної активності) призводить до швидших реакцій, підвищення уважності, поліпшення настрою і таких видів діяльності, як друк (швидше і з меншою кількістю помилок).

Для покращення розумової діяльності за допомогою кофеїну досить випити одну чи дві чашки кави, один або два енергетичних напої або кілька чашок чаю. Проте не забувайте, що концентрація кофеїну в різних видах кави і чаю різна.

Тим, кому потрібно бути пильними тоді, коли вони зазвичай сплять (далекобійники, нічні сторожі, змінні робочі, студенти, які готуються до іспитів, солдати на варті), також часто використовують кофеїн – у формі кави, чаю, енергетичних напоїв і капсул.

«Із метою об’єктивності мушу зазначити, що є вчені, які вважають, що кофеїн, насправді, не покращує розумову активність. Ті, хто звик до кофеїну, за словами цих вчених, зі вживанням кофеїну просто відновлюють втрати, заподіяні їх продуктивності після виходу кофеїну з організму», – зауважив Еван.

Також він закликав пам’ятати, що передозування кофеїном потенційно небезпечне, особливо для тих (переважно молодих) людей, які вживають занадто багато енергетичних напоїв і шотів, до того ж у поєднанні з алкоголем.

«Кофеїн, без сумніву, покращує цілу низку аспектів фізичної активності, а також деякі аспекти розумової діяльності. І на відміну від більшості препаратів, що підвищують людську продуктивність, він легальний, легко доступний і міститься в продуктах, що переважна більшість людей вважають прийнятними», – підсумував фахівець.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ