В МЗС пояснили механізм припинення Договору про дружбу і співробітництво між Україною та Росією

Щоби припинити договір про дружбу з Російською Федерацією, недостатньо надіслати повідомлення про це в Москву. Як заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін на засіданні Євроатлантичного форуму в Києві, надати свою згоду також має Верховна Рада, передає Європейська правда.

Міністр визнав що для припинення нині чинного Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, підписаного у 1997 році, знадобиться рішення парламенту, оскільки 20 років тому цей договір був ратифікований у парламенті.

Клімкін додав, що найближчим часом у Верховній Раді буде зареєстрований законопроект про припинення дії цього документу.

«Ми в загальному пакеті (щодо непродовження договору) подали проект цього документу», – зазначив міністр МЗС.

Як відомо, нотифікація про те, що договір не буде продовжений, має бути передана на адресу РФ до кінця вересня. Однак Клімкін наполягає, що Рада може проголосувати його і пізніше.

«Всі юристи і не тільки наші кажуть, що ми не прив’язані в часі до моменту нашої нотифікації, але прив’язані в часі до моменту дії договору», – пояснив він.

Договір був підписаний 31 травня 1997 року терміном на 10 років (з подальшою автоматичною пролонгацією документа, якщо сторони не висловляться проти). Він набув чинності 1 квітня 1999 року.

Дія договору автоматично продовжується на наступні десятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його дію не менше ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду.

Згідно з договором, між Україною і Російською Федерацією закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності наявних кордонів, поваги до територіальної цілісності та взаємного зобов’язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці іншої сторони.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, президент Петро Порошенко підписав Указ, який вводить у дію рішення РНБО про припинення Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 31 травня 1997 року.

За словами представника президента у Верхній Раді Ірини Луценко, до 30 вересня Росію буде поінформовано про це нотою МЗС, а Порошенко внесе у Верховну Раду відповідний законопроект у відповідності до статті 24 Закону України «Про міжнародні договори України».