Документ пропонує зберегти формульний підхід у тарифоутворенні, але формулу «Роттердам+» змінити на формулу «0,9 * Роттердам»

У Верховній Раді група депутатів зареєструвала законопроект № 8626 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо здешевлення електричної енергії». Про це пише Укрінформ.

Документ пропонує зберегти формульний підхід у тарифоутворенні, але формулу «Роттердам+» змінити на формулу «0,9 * Роттердам».

«Таким чином буде вивільнено понад 15 млрд грн на рік, що дасть можливість знизити ціну електричної енергії та направити відповідні кошти для потреб розвитку енергетичної галузі», – йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Основними положеннями законопроекту пропонується знизити ставку акцизного податку на електричну енергію з 3,2% до 0,1%; визначити в цілях оподаткування принцип справедливого розрахунку фактичної ціни реалізації енергетичного вугілля з метою недопущення використання офшорних компаній для мінімізації нарахувань рентної плати за вугілля; збільшити ставки рентної плати за користування надрами для видобування вугілля до 5%; звільнити до 1 січня 2025 року від сплати рентної плати шахти, що отримують дотації з державного бюджету.

Окрім того, пропонується у Законі України «Про електроенергетику» визначити формулу розрахунку справедливої ціни на вугілля, що використовується тепловими електростанціями для виробництва електроенергії; встановити, що у разі не встановлення НКРЕКП оптової ціни купівлі електричної енергії, яка поставляється в Оптовий ринок електричної енергії України з інших країн, така ціна буде рівна прогнозній оптовій ринковій ціні, яка діє у відповідний період, але не перевищує середньозважений тариф для енергогенеруючих компаній теплових електростанцій.

Законопроектом пропонується зобов’язати НКРЕКП у місячний строк встановлювати ціну купівлі електричної енергії, яка поставляється в Оптовий ринок електричної енергії України з інших країн.

Як відомо, на сьогодні оптова ринкова ціна електроенергії розраховується відповідно до постанови НКРЕКП від 03.03.2016 № 289.В структуру оптової ціни входить вартість вугілля, яке використовується теплоелектростанціями для вироблення електричної енергії. Вартість вугілля розраховується за так званою формулою «Роттердам+» (ціна вугілля у портах плюс ціна транспортування такого вугілля із цих портів до вітчизняних підприємств).

Проте, як наголошують автори законопроекту, у переважній більшості на теплоелектростанціях використовується вугілля вітчизняного виробництва. Так, у 2017 році лише близько 20% вугілля (антрацит) імпортувалося, зокрема близько 5% імпортувалося морським шляхом (основний імпорт здійснювався із Російської Федерації). Тому застосування до усього вугілля його доставки з портів Нідерландів є невиправданим, підкреслюють автори законопроекту.

«Оскільки у Роттердамі формується індекс вугілля із вмістом сірки менше 1%, а в Україні спалюється вугілля із вмістом сірки майже 2%, то пропонується врахування різниці у якості за допомогою понижуючого коефіцієнта 0,9», – йдеться в пояснювальній записці.

Основною метою законопроекту є здешевлення електроенергії для вітчизняних споживачів, а також створення умов для демонополізації ринку, появи конкуренції та здійснення імпорту електричної енергії з країн ЄС.

За даними Держстату, у 2017 році середня вартість експорту електроенергії склала 1,21 грн за кВт*год. При цьому, для українських підприємств оптова ціна електроенергії у 2017 році складала в середньому 1,35 грн за кВт*годину.

Нагадаємо, 13 липня Верховна Рада завершила восьму сесію, а народні депутати пішли на канікули. Чергова сесія парламенту розпочнеться 4 вересня цього року.