Дмитро Гнап, журналіст

Детективи НАБУ затримали чотирьох працівників львівських олігархів Дубневичів. Їх підозрюють в тому, що вони завдали збитків державі на 1,4 млрд. грн.

Оборудка така. Дубневичі контролюють дві ТЕЦ на Львівщині. А ТЕЦ працює так: на неї заходить газ, який йде на підігрів води. Внаслідок підігріву, пара крутить турбіну, турбіна виробляє електрику. Залишки пари та гарячої води йдуть на обігрів житлових масивів поруч. Тобто ТЕЦ виробляє і електрику, і тепло одночасно.

Дубневичі в 2013-2015-му роках вициганили у «Нафтогазу» 300 мільйонів кубів газу за низьким пільговим тарифом для вироблення тепла для населення. Отримали газ, виробили тепло і ще й купу дешевої електроенергії, яку продали «Енергоринку» не за низькими, а за ринковими цінами. НАБУ пише, що норма прибутку при продажі електрики в цьому випадку склала не 5%, дозволених НКРЕ. А аж 60% прибутку. Так Дубневичі нагріли державу майже на півтора мільярди.

Втім, те, що стало тоді відкриттям для Дубневичів, олігарх Ахметов практикував набагато раніше. Ще за два роки до газового «стартапу» Дубневичів, я писав про цю оборудку в своєму розслідуванні: «Чорна діра Київенерго». Про те, як Ахметов наживається на киянах завдяки таким махінаціям із соціальним газом. Причому, профіт Дубневичів – куди менше в порівнянні з підйомом Ахметова. Хоча б тому, що «Київенерго» на рік спалювала вдвічі більше пільгового газу від обсягу, що отримали Дубневичі. А практикувалася ця схема в «Київнерго» з 2010-го по 2016-й рік.

«Ахметов знає, як завдяки цій схемі витягти з Київенерго мільярд гривень на рік!», – казав мені в інтерв’ю в 2011-му році колишній керівник «Київнерго» Іван Плачков.

Пройшло сім років.
– Плачков пішов працювати до Ахметова. Нещодавно сказав, що я вирвав його викривальну заяву з контексту.
– Під тиском МВФ уряд в 2016-му році скасував пільгові тарифи на газ, зрівнявши його вартість для всіх.
– Ахметов замутив нову багатомільярдну оборудку – «Роттердам +». Під дахом вже іншого президента.

Бережіть тепло, короче.

Джерело: Дмитро Гнап