Дмитро Кулеба
Постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба

Я повернувся. Хоча міг би і не казати, тому що ніхто і не помітив відсутності) З червня не дописував у ФБ. Я його не розлюбив. Я його читав, але не писав. Просто не хотілося. Таке буває.

Але мені постійно муляє моя улюблена тема – комунікації. А тут новина за новиною. І мені закортіло висловитися. Перепрошую, що я не з приводу трендових ФБ-тем. Буде трохи довго, тому я не ображуся, якщо ви не дочитаєте.

Нещодавня репліка Путіна «Штучний інтелект – це майбутнє не тільки Росії, це майбутнє всього людства. Той, хто стане лідером в цій сфері, буде володарем світу» явно не була імпровізацією. Він про це думає. Йому це болить.

Підозрюю, що він серйозно мріє про владарювання над світом. І точно не хоче, щоб хтось в цьому світі владарював над ним.

Сьогодні мала б жваво обговорюватися новина про те, що тролеферма з Петербурга купувала рекламу у ФБ, таргетовану на американську аудиторію. ФБ вчора в Конґресі доповів.

Там найцікавіше в тому, що прямо про вибори контент нічого не говорив. Мета рекламодавця була інша – «підсилити соціальні та політичні сигнали, що роз’єднують суспільство». Тобто, це та ж сама технологія, яку Росія застосовує у нас, зокрема, розбиваючи українців на полюси зради і перемоги. І яку ми радісно підхоплюємо.

Divide et impera завжди було актуальне. Просто тепер це можна робити за допомогою комп’ютера і смартфона.

Росія дійсно навчилася використовувати технології створення і поширення контенту, щоб пробувати впливати на ситуацію в різних країнах світу. Вона як риба у воді почувається у всвесвітньому інформаційному потопі.

Переконливого незворотного результату з низки причин (про них треба окремо) поки немає. Але технологія у Росії є. А значить є ризик, що одного дня буде і результат.

У березні 2017 року одні дослідники з’ясували, що від 9 до 15% користувачів Twitter були ботами. Інші – що 70% користувачів, які твітили російською мовою про діяльність НАТО в країнах Балтії та Польщі, виявилися ботами (тобто машинами, а не людьми).

А тепер увага: вони згенерували близько 84% твітів на цю тему. Іншими словами, російськомовна комунікація у цьому сегменті практично повністю контролюється тими, хто контролює цих ботів.

Непідготовлена людина цілком може повірити, що твіт, який зібрав 80000 ретвітів, є думкою більшості. І пристати до неї. Так можна керувати суспільною думкою, не даючи людині розуміння, що усі ті ретвіти створили керовані кимось боти.

Бот – це власне і є один з прикладів штучного інтелекту. Бот – це зручно і корисно. Бот, який опанує мистецтво управління емоціями людини, зможе її контролювати і спрямовувати її дії (тільки не треба думати, що ви достатньо сильні, щобы протидіяти цьому впливу).

І це вже відбувається. Гугльніть про прогрес DeepMoji, блефування Libratus під час гри в покер, задушевні розмови з чат-ботом «Анонімний друг», якого створили для Анонімних Алкоголіків Бразилії, або сумну історію бота Тay.

Якщо бота контролюватимуть гарні люди, він спрямовуватиме людину в гарному напрямку. А якщо це будуть погані люди?

Факт: сьогодні Росія має перевагу у використанні тролів та ботів в комунікативній війні. Це дозволяє їй створювати реальні штурми і перемагати в окремих боях. Інші лише приходять до тями і намагаються протидіяти цьому.

Росія розуміє, що наявних ресурсів замало для стратегічної перемоги. На ботах, які просто аналізують ситуацію і розганяють контент, не переможеш. Потрібні боти, які зможуть впливати на людину, взаємодіючи з нею. Потрібні алгоритми, які не лише плануватимуть бойові операції, а й керуватимуть ними.

Тому Путін і покладає такі надії на розвиток штучного інтелекту. Так само як Гітлер покладав надії на те, що якісно нова технологія – ракета Фау – створить йому стратегічну перевагу і допоможе виграти у війні, яку він на той момент вже програвав.

Лідерство у розробці штучного інтелекту міцно тримають США і Китай. Пекін до 2025 року планує підняти витрати до 60 мільярдів доларів щорічно. Росії ці перегони озброєнь просто не під силу, щоб перемогти у світі.

Ілон Маск, як пророк організованого штучним інтелектом апокаліпсису, одразу відреагував на слова Путіна: «Конкуренція між країнами у сфері штучного інтелекту, ймовірно, стане причиною Третьої світової війни».

Але Росії ця війна не потрібна, тому що вона не виграє в цій конкуренції. Війна, якою вона займається зараз з надією перемогти, це війна, в якій штучний інтелект вже використовують, щоб втягувати людей в конфлікт, провокувати їх та керувати ними.

Росія стала лідером у використанні наявних технологій, розуміючи, що світове лідерство в розробці нових технологій їй не світить.

Але в Україні росіяни розгорнулися на повну. Всі технології, що є в їх наявності, тестуються і запускаються в тираж у нас та деінде. Ми потроху почали помічати їх і протидіяти їм. І це унікальний для світу досвід.

Та цього замало, щоб не дозволити себе знищити.

Ми маємо покласти в основу нашої комунікативної політики науку і високі технології. Машини, засновані на технології штучного інтелекту, мають стати на захисті нашої національної безпеки.

Ручні комунікації, якими зараз займається держава, це набагато краще, ніж було до 2014, це корисно і місцями симпатично. Але безперспективно. Сподіваюся, у нас десь хтось вже займається розв’язанням цієї проблеми. Тому що часу у нас обмаль.

Джерело: Dmytro Kuleba

БЕЗ КОМЕНТАРІВ