Дмитро Савченко, блоґер

Вишиванка набула такої широкої популярності, що перестала будь-що означати. Цей прикрий факт категорично відмовляються помічати галицькі заробітчани Італії та Канади, культурні діячі товариства «Просвіта», членство націонал-трипільських когорт та люди, у яких ангели з синьо-жовтими сльозами на аватарках. Після запакованої у автентичні візеруночки Надії Савченко не варто дивуватися тому, що у вишиванці перед об’єктивами камер колись з’явиться захарченко чи інша рептилія цієї ж грядки. ( Станеться це тоді, коли кремль проштовхуватиме чергову порцію «особливих статусів» Донбасу).

Альтернативу вишиванці цілком може скласти килим. «Ков’йор на стіні» – це окремий параграф народної естетики, побожним послідовником якої є і моя бабуся. В її маленькій квартирі на Нивках їх аж два. За моїми дитячими спогадами саме ці «коври» сформували мої перші уявлення про геометрію, симетрію та фрактальність. Ба більше, спокою не дає наївна інтуїція, згідно якої поняття «трикутник Серпінського» відбулося завдяки тому, що відомий польський математик (та дослідник фракталів) тривало підглядав за «коврами» моєї бабусі на Нивках.

Окремий аргумент, що стверджує килим у статусі альтернативного вишиванці маркеру наводять спогади сотника УГА Осипа Станіміра. У них він описує боротьбу галичан та петлюрівців за Київ 1919 р. , просування військових частин до Думської площі (Майдан) та те, як їх зустрічали кияни. З цього джерела я дізнався, що мешканці міста на знак підтримки українського контингенту виносили на балкони портрети Шевченка та Петлюри (оздоблені зеленню та квітами), підіймали нечисельні синьо-жовті прапори над будинками та вивішувала з вікон КИЛИМИ (!). Тож не маючи під рукою українського стягу підприємливі кияни виражали свою підтримку визволителям міста за допомогою килиму, який слугував виразником зв’язку з народною ужитковою культурою.

Місія та значення килима у національному самоствердженні остаточно ще не розкрита. Можливо поверненням до першовитоків килимованої традиції українці спричинять поворотний пункт історії. Можливо завдяки цій зміні орієнтирів ми у лічені дні завершимо війну на Донбасі. І навіть більше – розгорнемо наступ на москву. Адже світом правлять символи і знаки, числа і формули, геометрія та фрактали.

І цьогоріч, навесні треба починати сезон активностей не з параду вишиванок, а маршу килимів. Першим нікого не здивуєш, а другим можеш спровокувати космогонічні метаморфози.

Джерело: Дмитро Савченко