Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

Щодо оцінок рівня небезпеки в Україні

Повідомлення про те, що американці в офіційних travel advice від чогось там застерігають своїх громадян, які збираються їхати в Україну (що є звичайною бюрократичною рутиною), спровокувала нездоровий ажіотаж. Мовляв, Захід вважає Україну небезпечною країною і не рекомендує її відвідувати. Оскільки навколо цієї теми вже почалися різного роду спекуляції, кілька ремарок про контекст того, що відбувається.

Група ІС ось уже три роки перебуває в інтенсивному діалозі з зарубіжними партнерами. Наша мета – оперативне донесення інформації про ситуацію в сфері безпеки для того, щоб оцінки різних західних структур (і державних, і громадських) базувалися на актуальних і достовірних відомостях.

Найбільш очевидна проблема – це часовий лаґ, коли висновки за умовно 2017 рік формуються на основі даних 2016 року, але підносяться як свіжі оцінки. Скажімо, інтенсивні бої за ДАП і в районі Дебальцевого, що відбувалися в січні-лютому 2015 року, відбилися в моніторингах і перетекли в оцінки різних структур, які були опубліковані в 2016 і навіть 2017 роках. Тобто через два роки складалося враження, що на території України йдуть масштабні бої.

Інший момент – це спотворення, що виникають внаслідок російської пропаганди. Росіяни докладають великих зусиль для того, щоби представити Україну як одну суцільну зону нестабільності. Вони просувають тези, що війною охоплений весь Донбас, а Південь і Схід готові запалати в будь-яку хвилину.

Тому весь цей час ми концентрувалися на двох речах. По-перше, при першій-ліпшій можливості надавали західним структурам, з якими контактували, максимально свіжі дані щодо ситуації в сфері безпеки, щоб подолати інерцію бюрократичної машини. По-друге, закликали бути максимально точними у формулюваннях, щоби нав’язані Росією кліше не спотворювали контекст.

І якщо подивитися на зарубіжні оцінки в динаміці, то прогрес очевидний. Наприклад – ось дві карти, що їх підготувала для своїх громадян влада Франції. У березні 2015 року не тільки Крим і весь Донбас, а й вся Харківська область були позначені як території з підвищеною небезпекою. А в листопаді 2017 року вже чітко виділені тільки окуповані території (Крим і ОРДЛО) – див. скріни.

Якщо порівняти з оцінками урядів інших країн, то ситуація дуже схожа. США, Велика Британія, Канада, Німеччина та інші держави дають подібні поради з деякими «національними особливостями».

По-перше, всі чітко вказують на незаконну анексію Криму Росією. І або рекомендують взагалі відмовитися від відвідування півострова, або наполягають на тому, що в’їжджати в Крим потрібно тільки через українські КПВВ, оскільки порушення порядку в’їзду до Криму може спричинити заборону на в’їзд в Україну.

По-друге, вказують на небезпеку з боку «проросійських сепаратистів», які контролюють частину території Донбасу. Наприклад, Німеччина відзначає, що існує «лінія розмежування» між українськими військами і сепаратистами, уздовж якої відбуваються бої. Німці категорично не рекомендують їздити на окуповану частину Донбасу. Але при цьому влада ФРН наводить список населених пунктів на підконтрольній Україні частині Донбасу (фактично – це майже вся неокупована територія Донецької та Луганської областей, за винятком кількох міст, наприклад, Костянтинівки), куди радять не їздити без підготовки, а в разі термінових візитів інформувати консульство. А Іспанія на підконтрольній Україні території радить не відвідувати без крайньої необхідності лише одне місто – Маріуполь.

По-третє, і американці, і європейці рекомендують своїм громадянам триматися подалі від політичних маніфестацій в Україні. Але такі застереження робляться і щодо інших країн.

В цілому, в порівнянні з 2015-2016 рр., всі ключові держави скоротили список застережень щодо нашої країни і знизили рівень терористичної загрози.

Французи додатково виділяють регіони, де знаходяться АЕС, канадці попереджають про кишенькових злодіїв в київському метро і не радять перевозити великі суми готівки.

Німці прямо вказують, що напади на іноземців – це виключення, але радять зберігати загальну пильність. Влада ФРН більше стурбована станом доріг в Україні і не рекомендує подорожувати вночі.

Канада, не виділяючи особливо Україну, вказує: «В Європі існує загроза тероризму. Терористичні напади відбулися в низці європейських міст, і є потенціал для інших насильницьких інцидентів, які можуть бути спрямовані на райони, що їх часто відвідують іноземці».

Британців сильніше турбує рівень тероризму (а також незаконні мігранти, корсиканські сепаратисти і т.д.) у Франції, ніж в Україні. Лондон вказує (дослівна цитата): «Ситуація в Києві та інших районах за межами Донецька і Луганська в цілому спокійна». Відзначається, що є ймовірність терористичних атак, наприклад, в Києві, метою переважно можуть бути органи влади. При цьому підкреслюється, що спеціально на британців в Україні ніхто не робить замахів. Щодо Франції і України міститься однакове застереження: для британців існує глобальна загроза від груп або окремих осіб, мотивованих конфліктами в Сирії та Іраку.

Таким чином, ніяких сенсацій і приводів для істерики немає. На Заході досить чітко локалізували чинники і зони підвищеної небезпеки на території України, де потрібні особливі запобіжні заходи. При цьому наша країна в цілому характеризується як порівняно безпечна, що в умовах війни – велике досягнення. Деяким українським журналістам і політикам не завадило б це знати.

Джерело: Дмитрий Тымчук