Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

Щодо вуличних акцій в Києві

Кінець тижня в столиці ознаменувався двома публічними акціями, які заслуговують на те, щоби звернути увагу на їхні підсумки.

У неділю, 18 червня, відбувся «марш рівності», він же гей-парад. Підсумок – посол Великої Британії в Україні Джудіт Гофф подякувала владі та поліції за забезпечення безпеки.

Двома днями раніше, 16 червня, представники партії «Соціалісти» проводили флеш-моб проти перейменування проспекту Ватутіна на проспект Романа Шухевича.

Підсумок цієї акції протилежний – правозахисні організації, а також представники міжнародних моніторингових місій стурбовані «радикалізацією» і включать інциденти, що мали місце під час флеш-мобу, в свої звіти. А «ліві» отримали мало не ореол мучеників.

В обох випадках мова йде про теми, які викликають гострі дискусії в українському суспільстві. В обох випадках були сутички за участю представників націоналістичних груп. Чому настільки полярні оцінки на виході?

Відповідь проста. Акція проросійських сил проти перейменування проспекту Ватутіна від початку була задумана і будувалася як провокація. Недарма масовкою для неї виступили «Соціалісти», які постійно створюють картинку для російських інформкампаній. (Днями ми повідомляли про те, як в Одеській області особи, пов’язані із «Соціалістами», імітували «геноцид болгар». Після чого в російських і певних болгарських ЗМІ почалася істерика). Крім «шанувальників Ватутіна», які стояли з гаслами і партійними прапорами (і частина з них напевно вийшла «за ідею», тому що їм не подобається Шухевич), акцію супроводжувало «бойове ядро» – кілька десятків молодих людей «спортивної статури». Тобто у товаришів- «соціалістів» спочатку був настрій на силовий конфлікт. Якби флеш-моб «за Ватутіна» дійсно проводився як мирна акція протесту і не містив «бойового ядра», напевно, не було б настільки агресивної реакції націоналістів і обійшлося б без постраждалих.

Головний висновок – правоохоронці повинні бути удвічі уважнішими до заходів, які проводяться силами на кшталт «Соціалістів», які регулярно забезпечують контент для російської пропаганди. З якого б приводу не виходили ці сили – хоч на захист їжачків, бо в результаті завжди виникає скандал і звинувачення «хунти» в «фашизмі». І захисникам прав «опозиції» не завадило б враховувати цей нюанс.

Має сенс посилити профілактичні заходи, щоби фільтрувати «бойовиків» у організаторів таких провокаційних проросійських/антиукраїнських акцій, але захистити громадян та їхнє право на протест.

Упевнений – якщо організатори цих перфомансів типу «проти геноциду болгар» або «за Ватутіна» не зможуть влаштовувати/провокувати побоїща, ляльководи «відключать» їм фінансування. І їхня активність різко знизиться. Як знизилася активність організацій «ветеранів-не-зрозуміло-чого» після того, як виникла загроза припинення фінансування з бюджету їхніх шабашів.

Джерело: Дмитрий Тымчук

БЕЗ КОМЕНТАРІВ