Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

У Росії днями ухвалили поправки до федерального закону, який створює механізм «прощення» боргів жителів Криму українським банкам. Повноваження списувати борги передані на рівень окупаційних адміністрацій Криму і Севастополя, а тамтешні гауляйтери, за даними російської газети «Комерсант», вже розробили проекти регіональних нормативних актів, згідно з якими борги до 5 млн рублів (~ 2 млн грн) спишуть всім, а більші суми – будуть «прощатися» в ручному режимі з урахуванням «особистих обставин» громадян, або погашатимуться на дуже вигідних умовах.

Про що це говорить? Про те, що затія з «кримнашем» стає для Кремля все більш токсичною. І потрібні нові дози «рускомірського» наркотику, щоби населення Криму виступило вдячною масовкою на виборах президента РФ, що заплановані на 18 березня 2018 року. Загалом, «день простояти та ніч протриматися».

Новина про «списання кредитів» з’явилася саме зараз не випадково.

По-перше, ані брехня російських пропагандистів, ані маніпуляції російських прикордонників, що провокують черги на КПВВ, вже не допомагають приховати той факт, що потік людей до Криму скоротився. Місцеві жителі починають відкрито нарікати, і це невдоволення просочується крізь ці інформаційні бар’єри.

Кримчан особливо «радує» той факт, що за 5 місяців 2017 року (тобто, ще до високого сезону) кількість російських туристів в Туреччині вже склала 608 тис. осіб, або 21% від усіх іноземців (!), які відвідали цю країну. Росіяни перебувають на беззастережному першому місці. Потік туристів не лише відновився, після всіх «ножів в спину» і обвалу 2016 року, але і на 20% перевищив показники 2015 року. Любити Крим жителі РФ вважають за краще з Анатолійського або Еґейського узбережжя.

По-друге, інцидент з турбінами «Сіменс» ще раз продемонстрував всім, хто хоч якось цінує свою репутацію і думає про майбутнє, що ніяких справ з окупованим півостровом краще не мати. У Криму вже давно намітилася тенденція відтоку кваліфікованих кадрів, які в 2014-15 рр. приїжджали на півострів з інших регіонів РФ, купившись на обіцянки високих зарплат і швидкої кар’єри. Реалії виявилися іншими.

Як наслідок – Крим наповнюється кадровими покидьками. А місцевих геніїв менеджменту типу «Гобліна»-Аксьонова важко замінити. У підсумку Кремль, незважаючи на погано приховувану огиду до зрадників і колаборантів, кидає їм чергову кістку. Наприклад, у списанні боргів особисто зацікавлений зрадник Владімір Константинов, власник компанії «Консоль», який називає себе «спікером Держради Республіки Крим». Він заборгував українським банкам більше мільярда гривень в цінах 2014 року (частина боргів була у валюті). Раніше Константинов «прощав» свої борги банкам за допомогою російських «судів», а тепер в його розпорядженні буде «закон».

Ухвалення зазначеного «закону» РФ ставить жителів Криму в дуже двозначну ситуацію. Вкравши Крим, Путін намагається пов’язати злодійством якомога більше людей. Чимало кредитів взяли представники малого і середнього бізнесу, який внаслідок російської окупації опинився на межі розорення. Скориставшись «прощенням», вони стають заручниками путінського режиму.

Крім цього, «прощення кредитів» в Криму дуже обрадує росіян від Калінінграда до Владивостока. За даними Об’єднаного кредитного бюро Росії банки РФ в 2016 році видали 26 млн нових кредитів на суму понад 3 трлн руб. Середня сума кредитів готівкою становила 102 тис. руб., іпотека – 1,6 млн руб., автокредити – 730 тис. руб. Понад 1,6 млн громадян РФ в 2016 році був заборонений виїзд за кордон через борги за кредитами.

На цьому тлі подарунок в розмірі до 5 млн. руб. жителям Криму вельми зворушить всіх російських позичальників і напевно додасть популярності російській владі. Аналіз реакції в російських соцмережах показав, що росіяни вже, м’яко кажучи, дивуються. Завдання українських активістів – щоб якомога більше жителів запоребріка дізналися про кредитне щастя, що звалилося на Крим, і повеселилися разом з кримчанами.

Джерело: Дмитрий Тымчук

БЕЗ КОМЕНТАРІВ