20 липня в Україні відзначають День шахів. Це також і Міжнародний день шахів. Ось чудова нагода трохи відволіктися від видів спорту, що перебувають у фокусі уваги спортивної громадськості, хоча й по суті не мають скільки-небудь вагомих здобутків. Натомість, шахи насправді випередили навіть дійсно успішний для українського спорту бокс і є змаганням №1 за перемогами України на міжнародній арені. І це вам не якесь там «Євробачення»…

23 вересня в грузинському курорті Батумі стартує 43-тя Всесвітня шахова олімпіада. Про перспективи обох українських збірних, а також про важливі навколошахові події, на які очікує шаховий світ, розповідає журналіст Дмитро Нагорний.

На минулій Шаховій олімпіаді-2016 у Баку українці вибороли найпрестижніший у світі шахів Кубок Нони Ґаприндашвілі. Його отримує держава, яка показала найкращу суму результатів чоловічої та жіночої збірних. У драматичній боротьбі з китайцями, росіянами і американцями наші гросмейстери перемогли. Жіноча збірна виборола бронзові нагороди, а чоловіки – срібні. Цікаво, що наші чоловіки виграли 10 матчів з 11. Подібного досягнення не мала ніколи жодна збірна. І треба ж такому трапитися – єдиний програний матч був збірній США, яка з дев’ятьма перемогами і двома нічиїми тріумфувала. Американці вперше в історії зібрали тоді таку потужну збірну.

Склад на майбутню Олімпіаду американці обиратимуть зі своїх натуралізованих зірок:  це філіппінець Со, італієць Каруана, японець Накамура, росіянин Камскій, українець Жеребух, вірменин Акопян, латиш Шабалов. Перші троє входять до першої світової десятки за рейтингом, тож очевидно, що американці – серед головних фаворитів. Той-таки Фабіо Каруана нещодавно виграв турнір претендентів і в листопаді зустрінеться в Лондоні в матчі за титул шахового короля з чинним чемпіоном світу норвежцем Маґнусом Карлсеном.

За часи Незалежності українці виграли в шахах абсолютно всі престижні міжнародні титули – подібним досягненням не може похвалитися жодна країна світу!

Уже цього року українці здобули чимало трофеїв на різноманітних турнірах, і нині наші найкращі гросмейстери готуються до своєї Олімпіади.

Склад команди – п’ять шахістів. У чоловіків головні кандидати до збірної – львів’яни Василь Іванчук, Юрій Криворучко і Андрій Волокітін, представники Харкова Павло Ельянов і Антон Коробов, Юрій Кузубов із Краматорська і киянин Руслан Пономарьов. У жінок це львів’янки сестри Ганна і Марічка Музичук, харківська шахістка Анна Ушеніна, одеситка Наталя Жукова, Інна Гапоненко з Херсону і киянка Юлія Осмак.

Марія Музичук, одна з лідерок української збірної

Звісно, що наші команди – також серед головних претендентів на перемогу. Окрім американців, дуже сильні збірні в Китаю, Індії, РФ, Вірменії, Азербайджану, Франції, Польщі, Англії, Угорщини, Сербії, Грузії. Сюрпризи можуть бути й від інших команд.

Минулого разу українці перемогли росіян, у складі яких грає колишній українець Сергій Карякін. У жінок аналогічна історія з Катериною Лагно. Ці матчі зі зрадниками викликають у нашої шахової спільноти особливе ставлення.

Під час Олімпіади обиратимуть нового керманича ФІДЕ. Ера Кірсана Ілюмжінова завершується (читайте про це тут: https://www.infa.ua/try-holovni-sportyvni-podii-lita-dlia-ukrainy). Його відсторонено від виконання обов’язків президента ФІДЕ і балотуватися на новий термін хитрого калмика не допустили.

Кремль запропонував іншу свою креатуру – Аркадія Дворковича, людину з оточення Путіна. Його боротьба з греком Георгіосом Макропулосом обіцяє бути не менш цікавою, ніж баталії за шахівницями. А ще є британець Найджел Шорт, здатний на сюрпризи. Як кажуть, «чим Шорт не жартує…». Та все ж більшість фахівців прогнозує перемогу грека, за якого, судячи з усього, голосуватиме і делегат від України.

Зрештою, побажаємо обом нашим збірним – і жіночій, і чоловічій – чудової гри й перемоги, а українцям – тримати марку розумної нації й тренувати мозок. Усіх прихильників Каїси вітаємо зі святом, адже шахи дійсно того варті!

Дмитро Нагорний для видання InfA