26 липня перший представник України стартував у футбольних єврокубках нового сезону. У другому кваліфікаційному раунді Ліги Європи «Маріуполь» зіграв проти шведського «Юрґорден». Поєдинок відбувся у Стокгольмі. Початок – 20:00 за Києвом. Матч-відповідь – в Одесі на стадіоні «Чорноморець». Початок гри – також 20:00. 7 і 15 серпня в Лізі Чемпіонів у третьому кваліфікаційному колі київське «Динамо» зіграє з празькою «Славією». Час початку цих матчів й досі не визначено.

Прихильники футболу зі стажем знають, що всі досягнення українського футболу були тоді, коли свої домашні матчі ми починали у звичний для нас вечірній час, не пізніше 20:00. Це і перемоги киян у Суперкубку, Кубку Кубків, виходи до півфіналу Кубку європейських чемпіонів, перемога «Шахтаря» в Кубку УЄФА.

Для нашого часового поясу ідеальний початок матчу – 19:00, коли організм спортсмена максимально адаптований до гри.

Починаючи грати пізнього вечора, ми даємо фору командам із західних країн, що мають відчутну часову перевагу. У наших о 23:00 – відбій, а тут треба грати. Організм засинає, фізіологія бере своє. Тому й так різняться здобутки наших футболістів під цим кутом зору – 3/4 набраних очок було здобуто у вечірніх, не пізніх поєдинках. Скільки м’ячів у другому таймі пропустили «Дніпро», «Шахтар», «Металіст», «Динамо» і збірна, коли пізно грали? Порівняння з першим таймом таке, що за голову можна хапатися. Це стосується не лише України, а й усіх країн нашого часового поясу – достатньо подивитися результати матчів їхніх збірних і клубних команд.

Пригадаймо ігри плей-оф збірної України. Таке «задоволення» ми вже неодноразово мали – шість разів вдома грали пізнього вечора – жодного разу не потрапляли на чемпіонати світу та Європи. Матч зі Словенією, який ми якимсь дивом почали у Львові о 19:00. І що? Перемога 2:0 і вихід до фіналу Євро-2016! А ось головний матч із Хорватією до відбору на ЧС -2018 ми почали пізно і в другому таймі пропустили два м’ячі…

Є й інші аргументи на користь більш раннього початку матчів. Восени і взимку, коли здебільшого відбуваються подібні ігри, увечері тепліше, ніж у ночі, діти можуть нормально подивитися гру, уболівальники на стадіонах – спокійно дістатися додому громадським транспортом. А уявіть, як воно – мешканцям будинків поблизу стадіону, коли серед ночі лунає «Гоооол!!!». А скільки народу після робочого дня заснуло перед телевізором посеред гри…

Призначати матч на майже нічний час – безглуздя. Чому жоден спектакль чи концерт не починається пізніше 20:00? Чому ФФУ нічого не зробила, щоб ці матчі починалися в оптимальні для нас 19:00?

Років п’ять тому в комічній ситуації була «Ворскла»: якби за тиждень до початку гри Верховна Рада не посунула в нас час на 1 годину, домашню гру полтавці мали починати о 23:05 за київським часом. Тоді їхній тренер Микола Павлов іронічно зауважив, мовляв, треба тренування проводити в нічному клубі, щоби під час гри футболісти не заснули.

Подібна ситуація вже була в Харкові, коли «Шахтар» приймав іспанську «Сельту» в Лізі Європи. На останній хвилини додаткового часу іспанці забили вирішальний м’яч у ворота сонних донеччан. Гра завершилася на початку другої ночі. А якби ще пенальті?

Є лише одне реальне обмеження – матчі останнього туру в одній групі повинні розпочатися одночасно. Для цього є штучне жеребкування, і команди країн, де час іде попереду суперників, останні матчі проводять на виїзді. А ось які перепони заважають проведенню домашніх матчів у зручний для нас вечірній час? Може, наші керманичі були у змові з Йозефом Блаттером і Мішелем Платіні, яких уже відсторонено від керівництва світовим і європейським футболом через корупцію? І навіщо подібне треба УЄФА? Адже що більше матчів відбуватиметься в різний час – то більша аудиторія їх подивиться. А це, безумовно, вигідно спонсорам єврокубків. Шість часових поясів об’єднали учасників цих турнірів. То чому принаймні не підняти питання необхідності раніше починати матчі там, де це виправдано?

Вже стартували матчі відбору до Ліги чемпіонів і Ліги Європи. Весною наступного року наша збірна стартує у відборі до Євро-2020. Невже знову це безглуздя триватиме?

Р.S. Уявімо, що, наприклад, матч Ліги чемпіонів «Динамо» (Київ) – «Челсі» відбудеться в українській столиці зранку о 9:45. Рано для всіх? Так, зарано, але для наших уже не аж так. А ось на Туманному Альбіоні буде лише 7:45. Британці лише прокинуться. Скільки заб’ють кияни у першому таймі – можна лише собі уявити… ))