Біатлон у нас, безперечно, лідер з-поміж усіх видів спорту з натуралізації російських спортсменів. Їх в Україні вже багато. Але тільки Лілія Єфремова спромоглася виграти під українським прапором бронзову нагороду Олімпіади в італійському Турині 2006 року. І ось на порозі – нове «нашестя» екс-росіянок.

Наприкінці минулого сезону наша збірна жіноча команда з біатлону бойкотувала етап Кубка світу в російській Тюмені. І відразу ж після цього українську збірну очолив… росіянин Андрєй Прокунін. Наче в нас своїх фахівців немає.

Днями три росіянки виявили незбориме бажання захищати спортивну честь нашої держави й подали прохання на отримання українського громадянства. Напевно, це стало несподіванкою і для керманича нашого біатлону Володимира Бринзака, адже близько двох тижнів тому я особисто запитав президента ФБУ, чи будуть наші натуралізувати когось після провального олімпійського сезону. Тоді йшлося про одного-двох спортсменів-чоловіків.

І ось 1 серпня на навчально-спортивній базі «Тисовець» у Прикарпатті стартував чемпіонат України з літнього біатлону серед юніорів. У фінішному протоколі присутні імена відразу трьох російських юніорок, причому напроти їхніх профілів стоїть Державний прапор України. Єкатєріна (чи тепер уже Катерина?) Бех стала чемпіонкою України, вигравши спринт, Анастасія Рассказова була четвертою, а Оксана Москаленко показала одинадцятий результат.

Усе б нічого, якби до переходу в Україну ці дівчата не прагнули потрапити до команди Білорусі. Там якраз їхня жіноча збірна, яка сенсаційно виграла естафету на останній Олімпіаді, майже у повному складі завершила спортивну кар’єру. Причини, за якими перехід російських біатлоністок до збірної Білорусі зірвався, невідомі, можливо, не домовилися фінансово. Та вже очевидно, що ці спортсменки продовжать кар’єру в нашій збірній. Вони вже отримали українську форму і сфотографувалися в ній.

Новоспечена українка Катерина Бех донедавна представляла РФ, після чого намагалася потрапити до збірної Білорусі

Уже за кілька годин після закінчення спринтерської гонки президент Федерації біатлону України Володимир Бринзак прокоментував появу новобранців у списку українських біатлоністів: «Ці три дівчини були запрошені білоруською федерацією. Вони звільнилися в Москві, пройшли збори з білоруською командою, але щось там не вийшло, і вони подзвонили мені. Батьки у дівчат – етнічні українці, документи щодо отримання громадянства зараз перебувають у стадії оформлення, тому виступають вони поки за Київську область, але тільки в особистому заліку. Ну а нам спортсменки такого рівня в будь-якому разі не завадять, особливо з огляду на те, що в цій віковій групі відчуваємо певний кадровий дефіцит».

За словами Бринзака, спортсменки є етнічними українками. Бувають же збіги в житті: батьки відразу трьох російських спортсменок виявилися українцями, і всі вони вирішили залишити російську збірну й повернутися на історичну батьківщину! Ось тільки чому ж тоді вони спочатку намагалися потрапити в команду Білорусі?

Якщо нашій Федерації біатлону не вдасться домовитися з Союзом біатлоністів РФ про дозвіл на виступи біатлоністок без відбування дворічного карантину, Рассказову і Бех, які є переможницями та призерками всеукраїнських юніорських змагань, буде відсторонено від міжнародних стартів. У 20-річної Рассказової карантин спливе 16 грудня 2019 року, а у 19-річної Бех – 15 грудня цього року. І тільки срібна призерка першості РФ серед дівчат 18-річна Оксана Москаленко не буде відбувати карантин, бо на міжнародному рівні не була задіяна за жодну з країн.

Можна зрозуміти спортсменів, коли вони змінюють клуби, адже вік у великому спорті дуже короткий. Але коли людині байдуже, яку національну збірну вона представляє… Напевно, великий класик Станіславський сказав би: «Не вірю!».

Дмитро Нагорний для видання InfA

Читайте: Нічні футбольні кошмари, або До біса пізно!