Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

Про «дерибан» в «ЛНР» т.зв. «допомоги з Росії»

Те, що окуповані території Донбасу спочатку стали «чорною дірою» для коштів з бюджету РФ, давно ні для кого не секрет. Група ІС вивчила кілька основних схем такого «дерибану» в «ЛНР».

Зокрема, в паливно-енергетичному комплексі, за нашими даними, в 2016-2017 роках діяла схема, налагоджена тодішнім ватажком «ЛНР» І.Плотніцкім. Зокрема, оптом бензин і дизпаливо надходив в «республіку» через єдину фірму-прокладку, яка була зареєстрована в РФ, (засновники – особи, близькі до Козлова С.І. та Плотніцкого І.В.). Постановою «уряду республіки» зі складу «державного підприємства» «Луганськнафтопродукт» були виведені всі автозаправки і нафтобази для передачі їх у т.зв. «Фонд держмайна ЛНР», а потім були передані «в оренду» (за символічні 30 тисяч рублів на місяць) приватним компаніям, власниками яких були знову таки родичі та друзі Козлова С.І. і Плотніцкого І.В. (Наприклад, Хоршева Н.С., яка була «міністром» «Радміну»). На сьогодні дана схема, вже з деякими іншими учасниками, продовжує діяти.

Практично всі незаконні шахти підконтрольні та курируються «генпрокуратурою ЛНР». Оборот незаконного вугілля на рік досягає десятків мільйонів доларів. Створив цю схему «генпрокурор ЛНР» З.Р.Ісмаілов, він був пізніше призначений «міністром юстиції» для подальшого курирування даної схеми.

У сфері охорони здоров’я система виведення грошей з «бюджету ЛНР» проводиться через певну групу медустанов, керівники яких були призначені особисто заступником голови «Радміну» у соціальній сфері Тихонською Н.В., – зокрема, була визначена група головлікарів, відповідальних за конкретні схеми з відмивання «бюджетних коштів», левову частку яких складає «фінансова допомога РФ».

У соціальній сфері основна частина схеми побудована на махінаціях з пенсіями пацієнтів установ соціальної сфери (інтернати, будинки для людей похилого віку, центри реабілітації, психоневрологічні інтернати). Так, наприклад, згідно із «законодавством ЛНР», пенсія пацієнта психоневрологічного диспансеру ділиться на дві частини: одна частина йде в установу на утримання пацієнта, а інша частина повинна зараховуватися на особистий рахунок пацієнта. За вказівкою «міністерства соцполітики ЛНР» всі керівники соціальних установ мають право розпоряджатися особистими рахунками пацієнтів (договір з банком, підроблені доручення і т.д.). Дані кошти йдуть нібито на особисті потреби пацієнтів, в реальності – переводяться в готівку і передаються керівництву.

Левову частку в загальній системі «розпилу» бюджетних коштів, що виділяються на соціальну сферу, складають фіктивні закупівлі особливо дорогих психотропних препаратів через підставні фірми. Спочатку в цій схемі брали участь фірми, афільовані з Малаховою С.А., Тихонською Н.В. і Козловим С.І.

Меншу частку в цій системі становлять махінації з поставками продуктів харчування, інвентарю, одягу для пацієнтів, липові будівництва і ремонти. Плюс махінації з «мертвими душами». Загальна сума збитку в соціальній сфері приблизно становить 300 мільйонів рублів на рік.

Особливе місце в «дерибані» становить розкрадання «гуманітарної допомоги РФ», що здійснюється до останнього часу по лінії «заступника голови ради міністрів ЛНР» Дробота А.Н., відповідального за гуманітарну допомогу з РФ, а також сільське господарство і промисловість. Цей пан був «звільнений» ватажком «ЛНР» Пасічником зовсім недавно – 1 жовтня 2018 року. Між тим, за два останні роки через найбільшу в республіці державну торговельну мережу «Народний» була розпродана велика частина гуманітарної допомоги з Росії. На нарадах з постачальниками про борги Дробот пояснював ситуацію тим, що кошти з торговельної мережі виводилися нібито «для потреб армії». За найскромнішими оцінками, сума вкрадених за цією схемою російських бюджетних грошей перевищує мільярд рублів.

Всього, за нашими оцінками, за 2016-2018 рр. в «ЛНР» розікрали не менше третини всієї «допомоги», що надходить з Росії.

Нинішній ватажок «ЛНР» Л.Пасічнік упродовж 2018 року «зачищав» цю «спадщину» І.Плотніцкого. Але змінюються тільки ключові фігури – самі схеми продовжують успішно працювати.

Детальніше – в розслідуванні групи ІС за посиланням.

Джерело: Дмитрий Тымчук