Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

Завзятість, з якою Кремль вчепився в тему очікуваної (тільки їм самим) «хімічної атаки ЗСУ на Донбасі», викликає серйозні побоювання.

Тим більше, що про цю «атаку», за дивним збігом, Москва тепер уже на рівні МЗС РФ почала верещати напередодні двох подій, які пройдуть в грудні ц.р.: проведення 15 грудня Об’єднавчого собору зі створення Єдиної помісної православної церкви в Україні та розгляду 17 грудня Генеральною асамблеєю ООН проекту резолюції «Проблема мілітаризації АР Крим та міста Севастополь (Україна), а також частин Чорного та Азовського морів».

Коротенько нагадаємо історію легалізації Росією «інформації» про «хіматаку».

22 листопада «розвідка ДНР» слухняними вустами відомого казкаря і за сумісництвом «заступника начальника Управління НМ ДНР» Басуріна повідомила, що «в підконтрольний Україні Артемівськ Донецької області прибула група військових фахівців з Велик Британії для участі в проведенні хіматакі на півночі ДНР».

26 листопада прозвучала заява тепер уже постпреда РФ в ОБСЄ Лукашевича про те, що ЗСУ «готують провокацію із застосуванням хімічної зброї на Донбасі».

А 5 грудня на брифінгу МЗС РФ про це ж повідала російська дипломатична торохтійка М. Захарова, уточнивши: «Такі дії можуть призвести до жертв серед мирного населення і суперечать не тільки Мінським угодами, а й міжнародним домовленостям про заборону і обмеження зброї масового ураження…» .

Зрозуміло, що Захарова, яка перебуває в перманентному стані хворого збудження і явно страждає ендокринним захворюванням на ґрунті нестачі гормонів щитовидної залози (відомим як кретинізм), може ліпити що завгодно. Але в даному випадку мова йде про офіційну заяву російського МЗС, озвучену не в курилці ресторану після чергової «Калинки», а на брифінгу. І це не можна ігнорувати.

Тут варто згадати недавню історію.

24 листопада в Сирії, на північному заході Алеппо, була проведена хімічна атака, внаслідок якої постраждали близько 100 осіб. І перед нею, і одразу після неї російська пропаганда щосили формувала інформаційний фон про проведення хіматаки силами сирійської опозиції за допомогою Заходу.

Одним з основних повідомлень росЗМІ (з посиланням на «арабомовних ЗМІ») в цьому контексті було те, що нібито «21 листопада 2018 року в провінцію Ідліб прибули хіміки, імовірно, французькі військові фахівці», для «надання сприяння бойовикам в спорядженні артилерійських і мінометних боєприпасів отруйними речовинами». А потім опозиція нібито і провела хімічну атаку проти жителів Алеппо.

Інформаційна атака РФ була настільки потужною, що Держдеп США був змушений офіційно спростувати причетність сил сирійської опозиції до газової атаки. А попутно повідомив, що (цитата) «в американського уряду є інша інформація, яка свідчить про причетність російських і сирійських військовослужбовців до інциденту із застосуванням сльозогінного газу проти мирних жителів Алеппо».

Нічого не нагадує? У Сирію, за версією Кремля, нібито прибули «французькі військові фахівці», незабаром після чого «силами опозиції» були застосовані отруйні речовини. Зараз на Донбас, за версією того ж джерела, прибули (і з тією ж метою) «британські військові фахівці» – «допомагати ЗСУ»…

Таким чином, досить схоже, що ми стоїмо на порозі чергової російської провокації на Донбасі – тепер із застосуванням хімічної зброї. Чи буде ця провокація здійснена, і якщо буде, то коли саме – поки не відомо (цілком можливо, що це може бути і на тлі згаданих вище подій грудня-2018, з метою «перехоплення теми» і дискредитації України).

Але немає сумнівів, що такий сценарій в Кремлі підготували, і вже зараз створюють для нього потужне інформаційне прикриття.

Джерело: Дмитрий Тымчук