Народний депутат України Дмитро Тимчук

Як і три роки тому, коли теж проходила ГА ООН, Москвою починає розігруватися комбінація, дуже схожа з сирійською епопей (мабуть, Шойгу і ГРУ ну вже дуже хочуть повернути довіру «господаря»).

Нагадаємо: тоді Асад попросив Путіна ввести війська в Сирію. А тепер президент Сербії попросить Путіна вести війська на Балкани? Ну так, тим більше після того, як американці рознесли сирійсько-російський проект «ІДІЛ» у пух і прах в Рацці і Мосулі, російська пропаганда (поки емісари Кадирова евакуювали своїх з «ІДІЛ») уже волала, що одним з напряків втечі «іділовців» є Балкани. Сценарій досить простий: новий конфлікт / конфлікти на Балканах Москва може ініціювати за кількома напрямами (і всюди з мусульманським чинником) – Сербія vs Косово, а також почати штовхати Республіку Сербську на вихід їх БіГ і надання військової допомоги Белграду проти косоварів.

Тим більше, 2017 року глава Республіки Сербської Мілорад Додік повідомив про те, що боснійським сербам краще створити єдину державу з Сербією і сербськими територіями в Косово.

Що це дасть Москві?

Та вже не сумніваємося, що багато. Від відволікання уваги США і ЄС від подій в Україні та інших проколів Кремля по всьому світу, які вже стійко пахнуть Гаагою, до розхитування «підчерев’я» Європи і подальших деструктивних дій по недопущенню вступу країн балканського регіону в ЄС і НАТО.

Також, в контексті ситуації в Україні, це – можливість синхронно розпочати заходи по дестабілізації декількох українських регіонів (на Півдні, Сході і Заході нашої країни).

Рік тому група ІС писала про можливість такого сценарію з боку Росії:

«Паралельно з афганською темою аналітики зараз досить багато говорять про нове вогнище напруженості, яке найближчим часом також може спалахнути на Балканах – там етнічні проблеми можуть перерости, звичайно ж завдяки Кремлю і його «п’ятій колоні», в християнсько-мусульманський конфлікт, куди Москва динамічно «угвинтить» і «ІДІЛ». http://sprotyv.info/…/pochemu-igil-perebiraetsya-v-pakistan

На підтвердження цього також слід привести вищевказану заяву глави Антитерористичного центру держав-учасниць СНД генерал-полковника поліції Андрія Новікова, де він, крім Пакистану, також згадав Балкани: «Більшість бойовиків-терористів буде повертатися до країн результату або їхати в інші держави тими ж маршрутами, що й при виїзді в зони конфлікту. Спеціальні дослідження показують, що особливо затребуваний балканський маршрут».

При цьому деякі російські експерти прокоментували заяви Новікова в такому ключі: «На Балканах існують цілі анклави радикальних ісламістів. Найбільше їх в Боснії. Багато «бійців джихаду» приїхали туди воювати в 1990-і рр., і так і залишилися. Трохи менше їх було в Косово, в албанських районах Македонії. Цілі «ваххабитські» села є в Сербії, Болгарії, Македонії, Чорногорії, і зрозуміло – в Боснії та Албанії. На Балканах загубитися простіше, та й географічно вони лежать між Близьким Сходом і Західною Європою. Особливо зручні Косово і Боснія, де за фактом панує управлінська анархія. Там найлегше сховатися, змішатися з натовпом. Та й в інших країнах регіону спецслужби не найсильніші».

Тому варто нагадати, що 2016 року під час візиту віце-прем’єра РФ Дмитра Рогозіна в Сербію, він подарував Воїславу Шешелю кілька шкатулок із зображеннями анексованого російськими військами Криму, помітивши, що бажає і сам незабаром отримати в подарунок від лідера сербських радикалів, багато з яких, як відомо, брали участь у подіях в Криму і на Донбасі на стороні Росії, який-небудь предмет, що символізує повернення Косово до складу Сербії.

Немов у рамках втілення заявленого плану, в грудні 2016 року лідер боснійських сербів Мілорад Додік оголосив про проведення референдуму щодо відділення Республіки Сербської від Боснії і Герцеговини, а в січні 2017 року помітно загострилося протистояння сербської влади з косовськими албанцями, що виникло на тлі інциденту з поїздом з Белграда. Справа в тому, що з моменту проголошення незалежності Косово ніякі склади не ходили по маршруту Белград-Пріштіна, однак 14 січня поточного року в Косово відправився пасажирський поїзд. При цьому на пофарбовані в кольори національного сербського прапора вагони на 21 мові, включаючи албанський, були нанесені явно провокаційні в очах косоварів і албанців написи: «Косово – це Сербія».

А російські ЗМІ, в тому числі в особі таких добре відомих по подіях на Донбасі пропагандистів, як Олександр Коц http://www.kuban.kp.ru/daily/26624/3645209/, почали активно займатися інформаційною підготовкою цієї легенди, повідомляючи про радикальних ісламістів з досвідом бойових дій в Іраку і Сирії, що наповнюють Боснію і Герцеговину, а також Косово. Окремі статті в російських ЗМІ прямо пророкували війну на Балканах, заздалегідь звинувативши у ній «ІДІЛ».

Джерело: Дмитро Тимчук