Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

Російська пропаганда паскудить тоннами цегли з приводу того, що серед захоплених в результаті російської агресії поблизу Керченської протоки українських військових моряків опинилися співробітники СБУ.

Для тих, хто служив на флоті/в армії (в самій Росії також) хоча б строкову службу, в цьому нічого дивного немає. Військові контррозвідники в підрозділах і на військових кораблях – це норма. Те, що йдеться саме про штатних контррозвідників в складі ВМСУ, підтвердила і СБУ.

Але я пропоную згадати інших контррозвідників – офіцерів російської ФСБ в складі Чорноморського флоту РФ. До окупації Криму вони, правда, займалися не стільки контррозвідкою, скільки підривною діяльністю проти України, в чому ми («група ІС») переконувалися постійно, з 2008 року досліджуючи діяльність ЧФ РФ в АРК і Севастополі. Під самий кінець президентства Ющенка, в кінці 2009-го, Київ домігся виведення цих структурних підрозділів ФСБ в Росію саме через ведення ними підривної діяльності, однак через кілька місяців, з приходом Януковича, вони успішно повернулися до Криму.

Саме через структурні підрозділи ФСБ в складі ЧФ РФ йшло фінансування та організаційна підтримка проросійських рухів і агентури в Україні – причому не тільки в Криму, але і по всьому Півдню (передусім в Одесі) і Сходу (зокрема в Харкові – наприклад, згадаємо харківський «Оплот», який пізніше став бандформуванням «ДНР») нашої країни. Саме ці офіцери ФСБ відповідали за координацію дій партій і рухів типу кримського «Русского блока», «Севастополь-Крим-Росія» тощо. І саме ці офіцери ФСБ по команді Кремля створювали т.зв. «Кримську самооборону» в 2014-му в рамках спецоперації РФ, забезпечивши кримських колаборантів грошима і зброєю.

Це – справжнє обличчя російської «контррозвідки», яка давно стала терористичним інструментом Кремля (втім, як і всі інші спецслужби РФ).

…Але зараз Росія волає і стогне про «співробітників СБУ», які всього лише виконували свої прямі службові обов’язки в складі екіпажів ВМСУ. Звичайне кремлівське паскудство.

Джерело: Дмитро Тимчук