Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

В останні дні ми почули від нової команди дві важливі тези, пов’язані з переписом населення в Україні.

Перша – обіцянка найближчим часом провести цей самий перепис. Друга – зменшити чисельність ВР, оскільки чисельність населення в останні роки значно зменшилася.

Як на мене, це дуже здорові, логічні й необхідні пропозиції. Якщо не вдаватися в деталі. А деталі такі.

1.Ми зі зрозумілих причин не можемо сьогодні провести повний перепис всього населення України. Хоча, може бути, у нової команди є бачення, як провести його в окупованому Криму і ОРДЛО? Особисто я не уявляю, як це можна здійснити. А це, тим не менш, територія України, і дуже сподіваюся, що ніхто з новоявлених не піддаватиме цей факт під сумнів.

Втім, для «технічних» питань можна провести перепис тільки на підконтрольній території. Для різних розрахунків (наприклад, в окремих напрямках діяльності міністерств) це підійде. Але далеко не скрізь. Зокрема, при визначенні мінімуму чисельності парламенту з тим, щоби не вийти за рамки міжнародних нормативів.

2.Чисельність парламенту. Не буду вдаватися в деталі міжнародної практики, зауважу лише, що в Європі прийнято значення: один депутат представляє від 50 тис. до 100 тис. населення (більша кількість населення на одного депутата властива, як правило, для держав з федеративним устроєм, на зразок США або Індії). Таким чином, свого часу Україна при населенні в 45 млн осіб відповідала «верхній планці» цих параметрів.

З окупацією Криму і частини Донбасу депутати до ВР в округах на цих територіях, ясна річ, не обиралися. Але «штатна» чисельність ВР не змінилася, адже ці території все одно залишаються територією України. Саме тому в нинішній Верховній Раді VIII скликання при «штатній» чисельності в 450 народних депутатів, «живих» – тільки 423, ще 27 місць – без «живих» депутатів.

Таким чином, без повного перепису всього населення України ми не зможемо навіть сказати, наскільки чисельність парламенту відповідає європейській практиці.

Я бачу тільки один вихід: скоротити чисельність «живих» депутатів в залежності від чисельності населення на підконтрольній території. Але скорочувати «штатну» чисельність всієї ВР – нелогічно, поки ми не зможемо провести перепис всього населення.

Джерело: Дмитрий Тымчук