Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

За даними групи ІО, групою молдовських проросійських працівників науки (зокрема, членами Російської академії наук І.Греком, В.Гросулом) активно поширюється провокаційна інформація про нібито негативне ставлення в Україні та Молдові до представників болгарської та гагаузької національності. Що нібито обумовлює доцільність їхньої самоорганізації та об’єднання в окрему громаду з утворенням самостійних анклавів.

Зокрема, даними вченими проведено «дослідження» історії та краєзнавства болгар і гагаузів «півдня Бесарабії», де вони відзначають національну ідентичність представників даних національностей і роблять висновки про «неможливість їхнього співіснування» з українцями і молдованами.

При цьому пропагується відверто перебільшена роль Російської імперії в розвитку «півдня Бесарабії» (стосується як України, так і Молдови).

Зокрема, на цю тему І.Греком представлені «дослідження» «Купоран-Рівне: історія, культура, люди болгарського села в Буджаку», «Буджак», «Бессарабські болгари: історія, проблеми, перспективи», а В.Гросулом – «Бесарабія в міжнародних відносинах нового часу».

На думку експертів групи ІО, дана псевдонаукова діяльність може мати замовний характер з боку Росії й націлена на роздмухування сепаратистських настроїв серед болгар і гагаузів в Україні та Молдові. Зокрема, в зазначених монографіях автори максимально відходять від факту належності півдня Одеської області Україні, повсюдно замінюючи цей факт поняттями територій «Бессарабія», «Буджак», «Прут-Дністровське міжріччя», всіляко намагаючись підкреслити «самостійність» і «самодостатність» цих територій, і активно намагаючись нав’язати меседж про «виняткову роль» Росії в їхньому розвитку, а також про тісні «історичні зв’язки» з Москвою.

Джерело: Дмитрий Тымчук