Дмитро Тимчук, народний депутат України, керівник Центру військово-політичних досліджень, координатор групи «Інформаційний опір»

Ознайомився з «військовою доктриною» новообраного президента, яку оприлюднили ЗМІ.

За формою це, скоріше, декларація. В принципі вона дає уявлення про напрямок, в якому пропонує рухатися нова команда. Але не суть важливо, ми хоча б побачили, про що йдеться, і це головне.

За змістом, не вдаючись у деталі, хотілося б відзначити наступне.

Частина позицій, позначених в «доктрині», вже реалізована. Зокрема, велика частина прямо прописана (мало не дослівно) в уже ухвалених законах (наприклад, в Законі «Про національну безпеку України»), а також в Стратегічному оборонному бюлетені, Концепції розвитку сектора безпеки і оборони України, низці інших діючих документів оборонного планування. У розгорнутому вигляді ці положення відображаються в щорічній національній програмі Україна-НАТО та перебувають на різних стадіях реалізації.

Як я вже писав раніше, більшість нині діючих документів оборонного планування закінчується в 2020 році. Верховна Рада врегулювала формальності для проведення в травні 2020 року сесії Парламентської асамблеї НАТО в Києві. На цьому заході, серед іншого, буде проведено формальний і неформальний «огляд» результатів реформ (причому не тільки в сфері оборони), за підсумками чого може бути порушено питання про перехід на новий рівень інтеграції.

По суті, у «військової декларації» нової команди не тільки в цілому, але і в деталях повторюють нинішній курс і фактично обіцяють його продовжувати. З одного боку, це обнадіює, оскільки не буде торохкань. З іншого боку – поки я не бачу новацій, які б дозволили рухатися більш ефективно. З «нового» – тільки сюжет із «надлишковим майном», який я вже коментував.

Не буду робити припущень на рахунок того, чи вийде у нових керівників працювати краще або не вийде – ми це дуже скоро побачимо, тоді і будемо реагувати.

Група ІС залишається на колишніх позиціях. Для нас найголовніше – інтереси України. І ми всіма силами будемо і далі сприяти підвищенню обороноздатності нашої країни, підтримуючи розумні ініціативи і протидіючи дурницям.

Джерело: Дмитрий Тымчук