Народний депутат України Дмитро Тимчук

Комітет з безпеки на морі (КБМ) Міжнародної морської організації (ІМО) у рамках сесії в терміновому порядку закликав Росію виконати рішення Міжнародного Трибуналу ООН по морському праву. За підтримку України і за звільнення незаконно захоплених військово-морських кораблів виступили більшість морських держав Організації. Країни ІМО виробила документ «Безпека і охорона навігації в північній частині Чорного моря, Азовському морі і Керченській протоці» і ухвалила рішення розширити моніторинг безпеки навігації на Азовське море і Керченську протоку, які раніше були оголошені «сірою зоною», небезпечною для міжнародного судноплавства.

Нагадаємо також, що під час 6-ї сесії Підкомітету по імплементації інструментів ІМО члени Організації оцінили представлені Україною докази і засудили використання Кремлем Російського Морського Регістра Судноплавства (РМРС) для надання суднам у Криму послуг конвенційної сертифікації для їх реєстрації під прапор РФ, а також забезпечення сюрвеєрських послуг іноземним суднам для сприяння їх заходу в закритий порт окупованого Криму. На засіданні не обійшли стороною і Російський Річковий Реєстр (РРР), що «засвітився» в його використанні окупаційною владою РФ в АРК з метою приховання фактів реєстрації судів і ведення госпдіяльності в закритих портах Криму, а також права плавання під прапором держави-агресора, що не сприяє безпеці навігації в північній частині Чорного моря.

Слід зазначити, що обидві установи хоч і мають зовнішню форму господарювання у вигляді приватного акціонерного товариства, фактично перебувають у власності РФ і підконтрольні у своїй діяльності Уряду Російської Федерації згідно з розпорядженням В. Путіна №1080-р від 30.06.2010. Саме РМРС і РРР є тими структурами, через які Кремль вирішує наступні стратегічно важливі для нього завдання: легітимізація органів і установ АРК, зміни де-факто правового статусу АРК і вод навколо окупованого півострова;​втягування іноземних судновласників і операторів у забезпечення роботи закритих кримських портів і іноземних судозаходів у них в обхід міжнародних санкцій.

Російські Реєстри функціонують не лише в регіонах РФ, але і за її межами, у тому числі ЄС, який засудив анексію і окупацію АРК. Реєстри мають представництва у Фінляндії, Хорватії, Німеччині, Польщі, Нідерландах, Румунії, Чехії, Болгарії, Швеції, Сінгапурі, Австрії, країнах Балтії, на офшорних Кіпрі і Мальті. Українському МЗС варто негайно ініціювати питання перед ЄС про закриття представництв і філій РМРС і РРР на території Європи і виключити ці установи з переліку, послуги яких використовуються і з якими співпрацюють міністерства і відомства як окремих країн, так і ЄС у цілому. Крім того, доцільно ініціювати рекомендації від імені повноважних органів ЄС до європейських судновласників, операторів і страхових компаній уникати співпраці і вибирати альтернативу Реєстрам Росії при здійсненні морської діяльності.

Причини для такого кроку є. У березні 2017 року проти РМРС були введені спеціальні економічні санкції МЕРТ України, що передбачають призупинення будь-якої зовнішньоекономічної діяльності. А з 2018 року ця установа внесена РНБО України в перелік юридичних осіб, які завдають шкоди національним інтересам нашої країни, порушуючи режим тимчасово окупованих територій, сприяючи незаконній діяльності в портах і надаючи послуги в забезпеченні військової присутності Чорноморського Флоту РФ в Криму. У свою чергу, відносно РРР здійснюється кримінальне виробництво під загальним керівництвом Генеральної прокуратури України за захоплення майна, перереєстрацію під прапор РФ і постановку на класифікаційний облік на незаконно створене окупаційною владою ГУП РК «Чорноморнафтогаз» українських плавзасобів, таких як «Петро Годованець», «Україна», «Центавр», «Сиваш», «Федір Урюпін» тощо.

Вказані плавзасоби експлуатуються Російською Федерацією для незаконної розробки і здобування природних ресурсів у винятковій морській економічній зоні і континентальному шельфі України. Балансова вартість втрат України на сьогодні вже перевищує 14,9 млрд грн. По цих і інших фактах Україна додатково сповістила Міжнародну асоціацію класифікаційних суспільств (IACS), звернула увагу цього органу на демонстративні і грубі порушення Росією міжнародного права і призвала не визнавати документацію цих установ на здійснення діяльності в окупованих портах Криму і вод України, а також засудила деструктивні дії, що підривають суверенітет України, порушуючи низку резолюцій Генасамблеї ООН щодо підтримки територіальної цілісності України і безпеки чорноморського регіону.

Характерною особливістю є той факт, що у разі відсутності негайної реакції Росії на рішення Трибуналу ООН по морському праву ІМО може повною мірою застосувати до РФ низку обмежень, здатних нанести збиток російському судноплавству, наприклад: призупинити/виключити з найвищої категорії «А» Ради ІМО, що еквівалентно втраті статусу морської держави і відсутність можливості пересування морем поза внутрішнім водним шляхом Росії. У результаті Росія ризикує «отримати» нищівний удар по інтересах у Чорноморському регіоні, що в умовах мілітаризації АРК і розробки природних ресурсів в Чорному морі мають для неї особливе геополітичне значення.

ІМО також повноважна окремою резолюцією рекомендувати судновласникам, операторам, шипінговим і крюінговим компаніям, екіпажам судів і адміністраціям портів утриматися від використання портів РФ в Азовському морі, а також використання послуг Реєстрів РФ і російського торгового флоту в Чорному морі, щоб уникнути повторення «керченського нападу», що незмінно призведе до мільярдних збитків для Росії.

Джерело: Дмитро Тимчук