Народний депутат України Дмитро Тимчук

Про розуміння суті окупаційних військ РФ

На тлі передвиборної гонки загострилися обговорення «стратегії повернення Донбасу». Зі зрозумілих причин українці чекають від кандидатів у Президенти виразної позиції. І вже не перший раз чую міркування на тему «якщо Путін виведе свої війська і залишаться тільки місцеві сепаратисти/колаборанти, буде зовсім інша ситуація». Мовляв, тоді буде набагато простіше вирішувати проблему.

Не буду сперечатися про сценарії, як і за яких умов Путін може «вивести свої війська», хто це і яким чином буде фіксувати, і кому і як сам Путін доповість про виконане завдання. Я про інше. Про саме розуміння суті окупаційного угрупування військ РФ на Донбасі.

Як відомо, сьогодні в складі 1 і 2 АК «ЛДНР» приблизно 30% – місцеві бойовики. Решта – найманці з РФ, всілякі маргінали з інших країн, ну і кадрові військовослужбовці ЗС РФ.

Питання: що зміниться, якщо теоретично питома чисельність місцевих бойовиків (тобто жителів Донбасу) складе 99,9%? Зрозуміло, що це фантастика, бо саме до цього російський Генштаб прагне вже п’ятий рік, тільки от не виходить, доводиться годуватися в основному російськими «добровольцями».

Але припустимо, що це сталося. Що зміниться?

Яскравий, хоча, може, «неполіткоректний» (за що спочатку прошу вибачення) приклад – знаменитий Légion étrangère, французький Іноземний легіон. Тут теж є вкрай мало французів – лише командний склад. Решта – найманці з інших країн. Але від цього він не перестає бути формуванням у складі сухопутних військ ЗС Франції, тобто французької армії (тільки, на відміну від Москви, Париж не приховує його існування і не робить інструментом гібридної війни).

Суть у тому, що визначальну роль грає система управління (вона у випадку з 1-2 АК «ЛДНР» замикається на Генштабі ЗС РФ), кадрова політики і фінансування (та ж історія), забезпечення озброєнням/технікою тощо. (І тут нічого нового). Навіть оргштатна структура, методика підготовки, бойові статути – все тупо російське.

У цих умовах 1-2 армійські корпуси на Донбасі можна комплектувати хоч ховрашками або марсіанами, від цього вони не перестануть бути частиною російської армії.

Тому давайте не міркувати про «війська Путіна на Донбасі», які є нібито чимось окремим від формувань місцевих бойовиків. І те, і інше – це окупаційні війська Росії, з кого б вони не складалися.

Джерело: Дмитро Тимчук