РФ домовилася з Туреччиною щодо продовження будівництва сухопутної ділянки газопроводу «Турецький потік» на території власне Туреччини. Морський відрізок має пролягти дном Чорного моря. Для видання InfA експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник аналізує ризики для України, що їх створює чергове потепління відносин між двома авторитарними правителями сусідніх держав.

Експерт констатує: відбувся локальний прорив у турецько-російських відносинах, що є вагомим посиленням загрози для України.

 

«Безперечно, із добудовою «Північного потоку» Київ втрачає вагомий транзитний потенціал. Звісно, маємо обіцянки якихось гарантій від Меркель, яка вимагає від Путіна (за підтримки США), щоби транзит через нашу територію не припинявся. Але ж добре відомо – всі угоди з Росією не вартують паперу, на якому їх написано. Їх легко можна переглянути після того, як запрацює на повну потужність північнобалтійська труба.

Ключовий партнер України в цій ситуації – США, зацікавлені в нарощуванні власного експорту сланцевого газу. Але Київ в основному веде переговори з Берліном. Разом з тим, відсутні ознаки адекватної роботи з Анкарою.

З іншого боку, маємо значний ризик, що чергове зближення Росії і Туреччини може зробити більш ефективним тиск Кремля на патріарха Варфоломія в контексті надання автокефалії українській православній церкві, як це вже було 2008 року. І тут багато що залежить від особистої позиції президента Ердоґана, тому українська дипломатія мала би зосередитися саме на цьому напрямку».

Читайте: Відлуння загострення між США та Іраном може почути Україна