У Росії презентували доповідь Нємцова
У Росії презентували доповідь Нємцова

У Росії презентували доповідь Бориса Нємцова «Путін. Війна» про участь Росії в конфлікті в Україні. Презентувати доповідь прийшли лідери опозиції Ілля Яшин та Михайло Касьянов, пише Українська правда.

Не презентацію зібрались представники провідних світових ЗМІ, у залі фактично немає вільного місця, люди стоять у проходах. Друковану версію доповіді роздають по одному примірнику на одне ЗМІ. Презентуючи матеріали Нємцова, Яшин пояснив, що вони складаються з кількох розділів: Крим, Донбас, рекрутинг найманців, чеченські бойовики тощо.

За словами Яшина, «усі серйозні військові успіхи сепаратистів були забезпечені участю підрозділів російської армії». «Масоване втручання російської армії змусило президента Петра Порошенка сісти за стіл переговорів з сепаратистами в Мінську. Але, фактично, сепаратистів у Мінську представляє Путін», – підсумував він.

Доповідь містить такі тези розслідування:

  1. Не менше 150 російських солдатів загинули в серпні 2014 року, згідно з оцінками джерел Нємцова. Тоді українська армія перейшла в наступ, але була зупинена під Іловайськом російськими військами. Родичі загиблих військовослужбовців, як повідомляється в доповіді, отримали по 2 млн руб. і дали підписку про нерозголошення щодо обставин їхньої загибелі.
  2. Близько 70 російських солдатів (зокрема, не менше 17 десантників з Іваново), за твердженням Нємцова, загинули в січні-лютому 2015 року під Дебальцевим. Представники інтересів родичів військовослужбовців у лютому звернулися до Нємцова за допомогою, бо не могли добитися компенсацій. У доповіді йдеться, що на той момент солдатів, відправлених на Донбас, почали звільняти з армії і видавати за добровольців. Міноборони Росії обіцяло платити компенсації за смерть і каліцтва, попри звільнення. Однак, стверджується в доповіді, цю обіцянку так і не виконали.
  3. Близько 53 млрд руб. було витрачено з російського бюджету на війну на південному сході України за десять місяців – таку оцінку дав співавтор доповіді, директор з макроекономічних досліджень ВШЕ Сєргєй Алєксашенко. Він припустив, що 21 млрд руб. знадобилося на утримання 6 тис. добровольців, 25 млрд руб. – на підтримку 30 тис. місцевих «ополченців», 7 млрд руб. – на експлуатацію, обслуговування та ремонт техніки.
  4. 80 млрд руб. було витрачено владою російських регіонів на утримання біженців з Донецької та Луганської областей України з липня 2014 року. Цю оцінку у доповіді також наводить Сєргжй Алєксашенко.
  5. Два трлн руб. зі своїх зарплат і 750 млрд руб. зі своїх заощаджень, за підрахунками Алєксашенка, росіяни втратили за рік після приєднання Криму. Економіст пояснює, що у зв’язку з західними санкціями і відповідним продуктовим ембарго ціни додатково зросли на 5,5%. Саме ця цифра закладена в основу розрахунків.

Як відомо, Нємцов був убитий пізно ввечері 27 лютого в центрі Москви недалеко від Кремля. Президент України Петро Порошенко повідомив, що російський опозиціонер планував оприлюднити докази участі російських військ в Україні.

Інформаційний Акцент