Укрансько-сербські відносини струсонув дипломатичний скандал. Посол України в Сербії Олександр Александрович потрапив під критику офіційного Бєлґрада: наш дипломат звинуватив сербів у надмірній проросійськості та як наслідок – відсутності прогресу в розслідуванні участі громадян Сербії у бойових діях на Донбасі на боці російських окупантів. Для видання InfA експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник прокоментував цей дипломатичний інцидент.

Посол України в Сербії Олександр Александрович спричинив дипломатичний скандал

Як зазначає експерт, Сербія – слабка ланка у нашій політиці на Балканах через традиційно міцну дружбу Бєлґрада з Москвою. Однак навіть серед молодих сербських націоналістів уже трапляється розуміння, що Крим так само відторгнуто від України, як Косово – від Сербії: «На жаль, проукраїнські погляди поки що в меншості, але у впливовій меншості (особливо у Воєводині, де проживає значна українська діаспора). Та й уряд країни займає в цьому питанні неоднозначну позицію, бажаючи і сподобатись НАТО, і дружити з Кремлем».

Інше питання – чи можна дипломату так різко висловлюватись. Попри слушність аргументів Александровича, це мали би доносити до сербського суспільства громадські діячі, а не офіційний представник чужої держави.

Сербська влада не поспішає розслідувати факти участі громадян Сербії у бойових діях на Донбасі на боці російських окупантів

«Крім того, подібні звинувачення можуть дозволити собі посли таких держав як США чи Німеччина, але, на жаль, не України. Але якщо вже конфлікт почався, слід не прогинатись, а гідно опонувати – спокійнішим тоном, але по суті. Найважливіше – продовжувати методично доносити нашу точку зору до сербського суспільства», – вважає Олійник.