Експерт закликав запровадити більш жорстку відповідальність за зарплати у конвертах

Доктор економічних наук Геннадій Куликов у статті для Дзеркала тижня висловив думку, що для зникнення зарплатної «тіні» необхідно здійснити низку правових заходів. Зокрема, слід встановити окрему кримінальну відповідальність за приховування зарплат.

«А навіщо сьогодні роботодавцям виходити з «тіні»? Їм і так комфортно, вигідно в ній. Суди в цьому плані не працюють, прокуратура теж. Безкарність породжує кримінал, тому що все сходить з рук», – підкреслив Куликов.

Він зауважив, що іноземний досвід боротьби з роботодавцями, які ведуть «тіньову» діяльність, передбачає значний економічний збиток у разі виявлення і підтвердження фактів тінізації та посилення кримінальної відповідальності за економічні злочини і грубі порушення трудового законодавства.

Згідно з законом, затвердженим у грудні 2016 року, за виплату зарплат у конвертах передбачений штраф до 100 мінімальних зарплат (320 тисяч гривень).

«Відповідальність роботодавців посилена, але буде ефективним цей захід? Не думаю. Не вистачить принципово чесних перевіряючих», – переконаний економіст.

«Ефективним заходом могло би стати встановлення солідарної адміністративної відповідальності роботодавця і найманого працівника. На мій погляд, наймані працівники також повинні нести відповідальність за отримання зарплати в «конвертах», але не кримінальну, а адміністративну. Так що вихід тут один – штраф. Необхідна невідворотність покарання за податкові правопорушення. Вона підвищить ціну тінізації зарплат, тим самим підштовхуючи економічного агента до ведення діяльності у легальному секторі економіки», – підсумував фахівець.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ