Експерт-міжнародник упевнений, що Україна поки не зможе вступити до НАТО

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Євген Ярошенко у статті для Апострофа прокоментував нещодавню заяву Президента Петра Порошенка про намір провести референдум щодо вступу до НАТО, яка знову активізувала дискурс навколо реалістичності вступу до Альянсу і використання зовнішньополітичної тематики у внутрішньополітичних цілях.

Експерт підкреслив, що у питанні членства України в НАТО досі є помітні регіональні розходження.

Так, згідно з опитуванням Центру Разумкова, проведеного у вересні 2016 року, більшість респондентів у західних (75,6%) і центральних (51,2%) областях проголосували би за вступ України до НАТО. Водночас, більшість респондентів у південних (48,1%), східних (70,1%) областях та на контрольованій частині Донбасу (52%) проголосували би проти.

До того ж, є сумніви щодо того, наскільки українське суспільство усвідомлює нереалістичність вступу України до НАТО за нинішніх умов та неготовність Альянсу найближчим часом вступати у конфлікт з Росією через Україну. Високий рівень підтримки членства в НАТО свідчить, що суспільство бажає якнайшвидшого припинення бойових дій на Донбасі, а НАТО може сприймати як інструмент встановлення миру в Україні.

За словами Ярошенка, навіть якщо українці дадуть позитивну відповідь щодо вступу до НАТО на всеукраїнському референдумі, це жодним чином не наблизить Україну до членства в Альянсі.

«Неможливість приєднання України до НАТО у найближчому майбутньому випливає з міжнародних обставин, які мало залежать від рішення української влади чи народу», – підкреслив фахівець.

По-перше, на його думку, у цій ситуації слід усвідомлювати відсутність єдності серед держав-членів НАТО навколо членства України.

«Відповідно до ст. 10 Північноатлантичного договору, держави-члени НАТО можуть за одностайної згоди запросити будь-яку європейську державу приєднатися до Альянсу, якщо ця держава здатна виконувати положення цього договору і робити внесок в євроатлантичну безпеку. Як наслідок, незгода однієї з 28 держав-членів НАТО є достатньою правовою перешкодою для приєднання України до Альянсу. Так, на Бухарестському саміті НАТО 2008 році Франція та Німеччина заблокувати надання Україні та Грузії Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). На сьогодні існує набагато більше держав-членів НАТО, які критично ставляться до вступу України через їх небажання погіршувати відносини з Росією», – пояснив експерт.

По-друге, як він зауважив, Україна не відповідає низці критеріїв членства у НАТО.

«Хоча Україна витрачає на сектор безпеки й оборони 5% від ВВП і поступово переходить на військові стандарти НАТО, наша держава поки не досягла важливих критеріїв, що містяться у ПДЧ. Зокрема, у зв’язку з російською анексією Криму та збройним конфліктом на Донбасі Україна поки не в стані мирними способами вирішити міжнародні спори, територіальні суперечки і «претензії щодо невозз’єднаних земель», – наголосив фахівець.

Крім того, не слід забувати і про безпрецедентну кризу взаємодовіри всередині НАТО між США та європейськими країнами. З

«Із одного боку, з приходом Дональда Трампа до влади США стали жорстко вимагати від європейських союзників робити більший внесок в євроатлантичну безпеки. Так, 26 європейських держав-членів НАТО сумарно покривають 34% витрат, пов’язаних із базуванням військ США в Європі», – зауважив Ярошенко.

«У зв’язку з неможливістю вступу до НАТО у короткостроковій перспективі Україні доцільно скористатися шведською моделлю безпекової політики, яка полягає у тісному євроатлантичному співробітництві та досягненні військових стандартів НАТО без формального членства в Альянсі».

Крім того, за його словами, Україні слід виступити ініціатором нової архітектури європейської безпеки, яка б звела до мінімуму ризик російської агресії проти нашої держави.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ