Віталій Бала

Готуючи радикальні нововведення, Україна має виходити насамперед з інтересів своїх громадян: що для простого українця буде краще з тих пропозицій, які озвучуються? Реформи слід запроваджувати, проте не за рахунок негативних для населення сценаріїв. Цю думку висловив директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, оцінюючи початок роботи місії МВФ у Києві у коментарі Слову і Ділу.

«МВФ цікавить збалансований бюджет країни, але без розвитку і зростання економіки, як би правильно не були виписані реформи, вони не мають сенсу й не можуть бути втілені в життя. Якщо не буде збільшення кількості робочих місць, то звідки наповнювати бюджет? Підвищувати страховий стаж до сімдесяти років, а далі до вісімдесяти?» – заважив Бала.

Він підкреслив, що сьогодні питання надходжень від МВФ поставлене на паузу, протягом якої кредитори будуть тиснути на Київ задля проведення низки реформ.

«Але потрібні для цього 226 голосів у парламенті знайти буде складно. «Більшість політичних сил – формальних учасників коаліції фактично перебувають в опозиції до чинної влади. Крім того, їхня попередня риторика не дає їм змоги зараз підтримувати настільки чутливі для населення і болючі реформи», – висловив думку політолог.

Водночас він застеріг від сприйняття МВФ як благодійної організації.

«МВФ надає першу, невідкладну допомогу, а далі пацієнт має виживати сам. Розрахунок на те, щоби бути постійним клієнтом МВФ, – для України шлях в нікуди», – наголосив фахівець.

За його словами, важливо, що нам дають кредити, тому що це «знак якості» у фінансовому світі, який свідчить, що в Україну можна вкладати кошти, разом із тим, самі по собі кредити не вирішують серйозні проблеми вітчизняної економіки.

«Для того, щоб врятувати Ісландію з населенням у 400 тисяч осіб, під час кризи в цій країні МВФ виділив близько 5 мільярдів євро. Населення України – 43 мільйони. Кошти, які виділяють нам, не допоможуть вирішити системні проблеми. Тому слід виходити з того, що транші МВФ – добре, але постійно сидіти на дотаціях – глухий кут. Чим швидше почнемо повертати позичене, тим швидше почнеться оздоровлення економіки», – резюмував експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ