Фінансовий аналітик пояснив, чому МВФ хоче заморозити “мінімалку” на три роки

Експерт фінансових ринків, начальник департаменту фінансових досліджень компанії GfK Ukraine Дмитро Яблоновський у коментарі Слову і Ділу проаналізував вимогу МВФ заморозити підвищення мінімальної зарплати в Україні на три роки.

За словами Яблонського, у рішенні різко підвищити «мінімалку» були як плюси, так і мінуси, але зараз навряд чи є сенс заморожувати мінімальну зарплату.

«Варіантом може бути прив’язка «мінімалки» до реального економічного зростання, але не заморожування. Якби ми проводили реформи, які, відповідно до індексу моніторингу реформ, нікуди не рухаються, вони б могли призвести до економічного зростання, приросту зарплат у середньому, а це підтягне мінімальні зарплати», – пояснив аналітик.

Звісно, запевнив він, якщо реформ не буде, а зростання буде в районі 1-2%, максимум 3%, то жодного підвищення не відбудеться.

Експерт вважає, що у рішенні щодо підвищення до 3200 гривень превалював популізм. Ідеться не про те, щоб взагалі не робити підвищення. Своя логіка в цьому була – стимулювання економіки через споживання.

«Багато хто не платить податки й сидить на «мінімалці», а отримує в результаті втричі більше. Також це спроба «відбілити» зарплату. Напередодні був знижений ЄСВ, що не привело до «відбілення» зарплат. Кабмін вирішив, що якщо тривають виплати зарплат у конвертах, то потрібно підвищимо «мінімалку», й буде сплачений хоча б мінімальний податок у більшому обсязі. Ось і вся логіка», – підкреслив фахівець.

Він зауважив, що позиція Міжнародного валютного фонду полягає у тому, щоб ми не намагалися вирішувати проблему ухилення від податків або стимулювання економіки заходами, які можуть призвести до інфляції та інших негативних наслідків.

«Із іншого боку, є можливість залишити простір для маневру та прив’язати зростання «мінімалки» до того, на скільки зростатиме економіка», – підсумував Яблонський.