До Грузії на навчання НАТО «Noble Partner 2017», в яких бере участь і Україна, прибула американська військова техніка. Чинне керівництво Грузії демонструє більш проросійську риторику, ніж екс-президент Міхо Саакашвілі, якого на батьківщині звинувачують у корупції. Про те, якою насправді є політика нинішнього офіційного Тбілісі, у коментарі виданню InfA розмірковує експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

Як зауважує Олійник, грузинські еліти, попри різні політичні уподобання та зовнішньополітичні пріоритети, чітко обстоюють ключові національні інтереси. Серед них – прагнення повернути контроль над окупованими РФ маріонетковими утвореннями Абхазією та Південною Осетією.

«За відновлення контролю над північними територіями з початку 1990-х боролись і опоненти Ґамсахурдія та Шеварнадзе, і проамериканський президент Саакашвілі, і проросійський Марґвелашвілі (якого критикували за прагнення дипломатичного врегулювання конфлікту). З часом останній теж дистанціюється від початкового курсу на розрядку з РФ. Більше того, різка критика Саакашвілі за авторитарні методи та корупцію не завадила Тбілісі одержати безвізовий режим з ЄС та активно співпрацювати з НАТО і Україною – попри кращі, ніж раніше, відносини з Кремлем. Але через агресивну політику Москви залишки цих відносин погіршуються, про що свідчать навчання НАТО.

Президенти України Петро Порошенко і Грузії Георгій Марґвелашвілі

 

Щодо України – на днях завершився перший з 2008 року офіційний візит українського президента до Грузії. Довгий час, до лютого 2017 в країні не було українського посла. Як би ми не ставились до піар-битви навколо Саакашвілі, налагодження нормальних інтересів зі стратегічним партнером на Кавказі важливіше. До слова, аналогічна політична короткозорість проявлялась і в підтримці Києвом демократів США навіть після завершення виборів».

Загалом, як зазначає експерт, стратегічний інтерес Києва однозначний – відновлення діяльності ГУАМ, що з кількох боків оточуватиме Росію: «Лише наступальна політика та координація інтересів держав регіону дозволить захистити незалежність України, загрожену, доку російські танки стоять у Білорусі, Придністров’ї, на Донбасі та в Криму».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ