На посаді аудитора НАБУ Павло Жебрівський обіцяє дбати про прозорість Національного антикорупційного бюро

Родина давнього соратника Петра Порошенка і новоспеченого аудитора НАБУ Павла Жебрівського має проблеми з прозорістю бізнесу в Німеччині. Про це інформує Німецька хвиля.

У містечку Бад Гомбург, що під Франкцуртом-на-Майні, діє фірма Vital Pharma GmbH, яка входить до фармацевтичної імперії Жебрівських. Ця фірма вже близько 10 років торгує на німецькому ринку сировиною для виробництва медичних препаратів, які імпортуються, зокрема, з країн Азії та Південної Америки. Річний оборот цієї фірми, як свідчить звітність, становить близько трьох мільйонів євро.

Виконавчою директоркою Vital Pharma GmbH є дочка Павла Жебрівського Ганна. Вона очолила компанію ще будучи студенткою.

Згідно з німецьким законом про боротьбу з відмиванням грошей, до 1 жовтня минулого року директорка мала внести імена бенефіціарних власників компанії до Реєстру прозорості. Німецьким органам для боротьби з ухиленням від сплати податків і відмиванням грошей потрібно знати, хто стоїть за офшорними фірмами, яким належить Vital Pharma GmbH.

Як свідчить витяг із реєстру, отриманий DW, дочка Жебрівського цього не зробила. За це компанії загрожує штраф до 100 тисяч євро.

З документів німецького реєстру можна дізнатися, що компанія належить холдингу з Нідерландів – Farmak Group N.V. Кінцева бенефіціарна власниця – Філя Жебрівська, сестра екс-керівника Донеччини і нинішнього аудитора НАБУ. А нідерландський холдинг належить холдингу з Люксембургу Farmak Holdings S.à r.l. Нідерланди і Люксембург відомі як країни, які пропонують власникам міжнародних холдингів і концернів привабливі моделі мінімізації податків. Проте, документи реєстру компаній Люксембургу ведуть на Кіпр.

Остаточну картину структури власності групи «Фармак» можна отримати, ознайомившись з документами компанії F.I. & P. Holdings Limited. Контрольний пакет акцій компанії належить Філі Жебрівській. Другий за величиною пакет акцій – близько 10% – належить Павлу Жебрівському.

Згідно з деклараціями Жебрівського, він отримує від цієї компанії близько півтора мільйона гривень дивідендів на рік.

Від української ПАТ «Фармак» Жебрівський у 2017 році отримав 1 мільйон гривень «матеріальної допомоги». Із цього DW робить висновок, що Павло Іванович «має значний неформальний вплив на компанію».

Іноземними компаніями групи «Фармак» керує не лише дочка Жебрівського, а і його 24-річний син. Ян Жебрівський, як свідчать документи австрійського реєстру компаній, є довіреною особою з правом підпису у компанії Farmak International Holding GmbH. Це – дочірня компанія нідерландської Farmak Group N.V. Річний оборот австрійської компанії – від 7 до 10 мільйонів євро на рік. Кількість співробітників, згідно з даними реєстру: 0.

Павлу Жебрівському також належить ПП «Ян», яке торгує й медикаментами. У квітні минулого року керівником цієї компанії став Любомир Шведюк. Імовірно, йдеться про зятя чиновника: як свідчить запис у німецькому реєстрі компаній, у лютому цього року Анна Жебрівська стала Анною Шведюк.

DW не вдалося отримати від доньки Павла Жебрівського пояснення, чому вона не внесла дані про кінцевих бенефіціарів очолюваної нею німецької компанії до Реєстру прозорості. В офісі Vital Pharma GmbH повідомили, що вона у відрядженні.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, 11 червня Павло Жебрівський заявив, що подав президенту заяву про відставку з посади голови Донецької військово-цивільної адміністрації. 13 червня Порошенко звільнив його з посади.

За кілька днів Порошенко призначив Жебрівського аудитором Національного антикорупційного бюро.

Сам Жебрівський, коментуючи своє призначення, заявив, що він збирається «допомогти зробити цей орган максимально прозорим і ефективним» та «виправдати очікування суспільства».

У Центрі протидії корупції наголошують, що призначення відбулося з порушеннями – Жебрівський не має досвіду роботи в правоохоронних чи судових органах за кордоном або в міжнародних організаціях, що є обов’язковою умовою для роботи на новій посаді.