У Білорусі продовжується підготовка до спільних стратегічних навчань Союзної держави «Захід-2017», що викликають крайнє занепокоєння як з боку сусідніх держав, так і загалом НАТО. За легендою навчань, уявні супротивники будуть розміщені на території Балтійських держав та Гродненської області Білорусі (де проживає значна польська меншина, потенційно схильна до сепаратизму). На цьому тлі помітне похолодання у фіно-російських відносинах. Про це в коментарі виданню InfA розповів експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

Як відомо, днями Фінляндія не дозволила російському навчальному кораблю «Крузенштерн» зайти в порт на Аландських островах, розташованих у Балтійському морі на півдорозі з Фінляндії до Швеції.

Експерт пояснює: «Стратегічно вони перекривають вихід з Ботнічної затоки та нависають над акваторією Фінської затоки, звідки йдуть як торговельні магістралі з Санкт-Петербурга, так і шляхи військово-морських сил. Контроль за островами дозволяє впливати на дії Балтійського флоту безпосередньо біля його бази, тому для Російської імперії та СРСР ця зона залишалась місцем особливої уваги. Як і для потенційних противників Москви, що намагалися відрізати російський флот від Світового океану.

Через ключове положення на стику морських магістралей та інтересів Фінляндії, Швеції і Росії острови демілітаризовані, що розширює можливості розхитування ситуації. Ще в 2015 міністр оборони Юссі Ніїсте заявляв про небезпеку повторної окупації (перша відбулась під час російсько-фінської війни 1940 р.). Суспільство все критичніше ставиться до нейтрального статусу країни, що був продуктом компромісу між НАТО і Варшавським блоком. Провідні політики ще з 2016 р. говорять про доцільність референдуму щодо вступу Фінляндії до НАТО».

За словами Олійника, фіни дослухаються до історичних уроків: «1940-го спершу СРСР анексував країни Балтії, відтак напав на Фінляндію. Навчання «Захід-2017» проходять проти уявних держав із балтійськими назвами. Тому Гельсінкі готується. Для українців це чергове підтвердження потенційних можливостей розвитку співробітництва по лінії Північ – Південь».

Читайте: Фінляндія готується до нападу Росії на Аландські острови

БЕЗ КОМЕНТАРІВ