Галина Плачинда, журналіст
Галина Плачинда, журналіст

Їх спершу катували, а потім повели на розстріл. 27 київських студентів і юнкерів, які в тій страшній м’ясорубці 29 січня 1918 року втратили орієнтування та вийшли прямо до рук російських звірів. Гімназист Київської української гімназії Григорій Пипський перший заспівав український Гімн. За ним заспівали усі. Поки кулі не примусили їх замовкнути назавжди.

Але триста київських студентів затримали вступ чотиритисячного війська Муравйова до Києва на чотири дні.

Я була під станцією Крути кілька років тому, взимку. Там така місцевість – рівна, як стіл, пронизувана сотнями вітрів. Ані ліска, ані пагорба, ані яру. Незатишна, невесела… Там і влітку, мабуть, дмуть потужні вітри. А коли мороз – здається, що тіло кам’яніє, січене лезами крижаного вітру, і ти втрачаєш зданість рухатися.

І от просто уявіть – ці діти сиділи в промерзлих окопах, витримали кількагодинний бій. Потрапили в полон, їх катували, роззули й роздягли. І повели на страту. А вони в лице тих звірів заспівали «Ще не вмерла Україна…»

Це були добровольці. І влада їх кинула напризволяще.

Нічого не нагадує?

Із звернення студентів університету Св.Володимира (нинішній Шева) до київського студентства:

«Прийшов грізний час для нашої Батьківщини. Як чорна гайворонь, обсіла нашу Україну російська грабіжницька орда, і Україна, одрізана звідусіль, може врешті опинитись в дуже скрутному стані.  Треба за всяку ціну спинити той похід, який може призвести Україну до страшної руїни і довговічного занепаду. Хай кожен студент-українець пам’ятає, що в цей час злочинно бути байдужим».

Як страшно, що наша історія ходить по колу. І зараз ми опинилися на тому ж витку, який уже проходили 98 років тому.

Знищують найкращих. Влада бездіє. Орда наступає.

Просто пам’ятайте, що після Крут до Києва зайшов кривавий Муравйов. І це було вже новим – страшним і роковим – витком української історії…

Крути

Джерело: Galya Plachynda

БЕЗ КОМЕНТАРІВ