Третій комітет Генеральної асамблеї ООН попередньо схвалив підготовлений Україною проект рішення щодо Криму. Відтак його винесуть на остаточне затвердження Генасамблеї. 71 держава підтримала ініційований офіційним Києвом документ, 25 проголосували проти, 77 утрималися. Для видання InfA експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник прокоментував результати дипломатичного успіху України.

Юрій Олійник, експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень»

Експерт зауважує: така значна кількість тих, хто проголосував «проти», не дивна – документ стосується не лише зміни кордонів, а передусім захисту прав людини.

«Чимало держав Азії та Африки вбачають у подібних резолюціях загрозу втручання у свої внутрішні справи. Західні політики та міжнародні організації часто їх критикують за порушення гуманітарних прав. Тому не все так погано – проти голосує лише звичний проросійський табір і Китай з Індією, що прагнуть грати у власну геополітичну гру. З європейців проти виступили лише Сербія та Білорусь», – зазначає Юрій Олійник.

Він пропонує порівняти з рівнем підтримки в грудні 2016-го, коли голосували за подібну резолюцію. Тоді  «за» проголосували 70, «проти» – 26 і 77 «утрималися». Найбільші зміни – в списку тих, хто голосував проти України. 2016 року там були Анґола, Коморські острови та Південний Судан. Тепер вони «утримались».

З іншого боку, нині проти ініційованого Україною рішення щодо Криму проголосували Киргизстан і М’янма. «Очевидно, це показує зростання рівня впливу Росії та Китаю в цих країнах. Натомість Південний Судан, вочевидь, оцінив українські поставки зброї, які допомагають стримувати сепаратистів (за що Київ безпідставно критикувала Amnesty International), аналогічна ситуація – з Коморськими островами.

В будь-якому разі, вітчизняна дипломатія змогла на один голос зменшити кількість опонентів рішення на користь України в ООН. Звісно, попереду ще остаточне голосування і дехто зможе змінити свою думку. Та ж сама Анґола, очевидно, зрештою поміняє позицію – надто великим є вплив Кремля на цю державу. Але більшість засуджує російські злочини в Криму чи принаймні утримується від голосування, що вже можна вважати певним успіхом, – констатує експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень».