Польського екс-міністра транспорту допитають у справі про фінансову піраміду

Скандально відомий польський екс-міністр транспорту та чинний голова «Укравтодору» Славомір Новак поїде 23 травня на засідання слідчої комісії Сейму в справі про створення фінансової піраміди Amber Gold у Ґданську, пише Укрінформ.

Чиновник обіцяє розповісти про все, що «захоче знати комісія». Він також зазначив, що час слухань є для нього незручним, адже припадає на середину тижня і доведеться відпрошуватись з роботи на кілька днів. Проте, Новак намагатиметься зробити все можливе, щоби потрапити на засідання.

Колишній польський урядовець вважає цей виклик у справі  Amber Gold «політичним».

Amber Gold –  фінансова піраміда, яка функціювала у Польщі в 2009-2012 роках. Компанія займалася фінансовими операціями, не маючи на це дозволу Комісії фінансового нагляду країни. Компанія таким чином обдурила 11 тис. вкладників. У 2012 році власника компанії та його дружину заарештували.

Представники чинної влади вважають, що існування цієї піраміди впродовж трьох років було б неможливим без сприяння попередньої владної коаліції, зокрема, екс-глави уряду Дональда Туска та його партійних колег, серед яких був і Новак.

2013 року Новак зі скандалом пішов з посади міністра транспорту Польщі. Журналісти польського видання Wprost «розгледіли» на руці чиновника годинник Maxi Marine Chronometer швейцарської фірми Ulysse Nardin. Вартість аксесуару оцінили щонайменше 17 тисяч злотих (близько 5,5 тисяч доларів США). Окрім того, ЗМІ звинуватили Новака в надмірно тісних контактах з бізнесом.

Згідно з польським законодавством, посадовці зобов’язані декларувати майно, вартість якого перевищує 10 тисяч злотих (близько 3,5 тисячі доларів). Новак у своїй декларації годинник не вказав. У зв’язку з цим прокуратура висунула йому звинувачення.

Новак своєї провини не визнав, але пішов у відставку. Він також, будучи депутатом польського Сейму, відмовився від депутатського імунітету. Екс-міністру загрожувало до трьох років в’язниці, проте справа закінчилася тим, що його зобов’язали заплатити штраф, що відповідав вартості годинника.

У 2014 році екс-міністр потрапив у черговий скандал: той же ж Wprost опублікував розшифровки записів незаконного прослуховування польських політиків, на одній з яких, людина з голосом, схожим на голос Новака, обговорює з людиною, чий голос схожий на голос колишнього заступника міністра фінансів Анджея Парафіяновіча, питання, пов’язані з податковою перевіркою бізнесу дружини Новака.

Новак є колишнім політичним соратником Туска по «Громадянській платформі», яка перебувала при владі в Польщі з 2007 по 2015 рік. Упродовж 2011-2013 років він був міністром транспорту, будівництва і морського господарства Польщі. З 2016 року – глава «Укравтодору».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ