Фінансова група ICU, яку очолювала Гонтарєва з 2007 року до переходу в НБУ, мала тісні відносини з заступником голови Зовнішторгбанку Росії («ВТБ») Юрієм Соловйовим
Фінансова група ICU, яку очолювала Гонтарєва з 2007 року до переходу в НБУ, мала тісні відносини з заступником голови Зовнішторгбанку Росії («ВТБ») Юрієм Соловйовим

Сумнівні фінансові оборудки, спільний бізнес з держфінансистом країни-агресора, мільйонні позики, компанія, зареєстрована в офшорній зоні, – все це стосується голови українського Нацбанку Валерії Гонтарєвої. Про це пишуть Наші гроші з посиланням на документи панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, яка спеціалізується на реєстрації офшорних компаній.

Як пише видання, на початку 2016 року голова Нацбанку Валерія Гонтарєва акцентувала: в Україні немає російських банків. Є українські банки з російським капіталом.

«Якщо буде рішення РНБО щодо цих банків, стосовно санкцій, ми будемо його виконувати», – підкреслила Гонтарєва.

Для того, щоби компанія самої Гонтарєвої – Фінансова група ICU – розірвала стосунки з російським капіталом та російськими чиновниками, теж знадобились санкції. Та не РНБО, а США та ЄС.

Фінансова група ICU, яку очолювала Гонтарєва з 2007 року до переходу в НБУ, створена 2006 року. До неї входить КУА «Інвестиційний капітал Україна», однойменна інвестиційна компанія та банк «Авангард» (з 2013 року). Співзасновником КУА «Інвестиційний капітал Україна» з моменту заснування був чоловік Гонтарєвої Олег. Нині головна юридична особа групи оформлена на компанію ICU Holdings Limited (Британські Віргінські острови).

Згідно з документами Mossack Fonseca та Нацбанку України, ICU мала тісні зв’язки із заступником голови «ВТБ банку» Юрієм Соловйовим.

Юрій Соловйов
Юрій Соловйов

Фактично чверть ICU донедавна належала дружині Соловйова, а офшорні компанії під управлінням ICU отримували позики від офшорів Соловйова.

Соловйов з 2008-го по 2011 рік очолював «ВТБ капітал» та був віце-президентом банку «ВТБ». З травня 2011 року посідає крісло першого заступника президента фінустанови. Мешкає в Лондоні. До слова, «ВТБ» – другий за розміром активів банк Росії, перший за розміром статутного капіталу. Заснований 1990 року. Мажоритарний власник – уряд Російської Федерації.

Так, в грудні 2013 року офшор Соловйова Quillas Equities видав позику на 10 мільйонів доларів офшору Keranto Holdings Ltd (BVI). Гроші перерахували на рахунки Keranto в кіпрській «дочці» «ВТБ» – RCB Cyprus. В угоді про позику вказано поштову адресу Keranto. Вона повністю збігається з центральним офісом групи ICU в київському бізнес-центрі «Леонардо».

Угоду супроводжує Дмитро Недєльчев, який на сайті ICU значиться як спеціаліст з операційного управління та член інвестиційного комітету.

Снимок экрана 2016-04-04 в 16.03.19Точно встановити дату, коли російський державний фінансист став не лише позичальником, а співвласником ICU, неможливо.

Однак у першому ж розкритті структури власності банку «Авангард» у січні 2014 року видно: «Авангард» належить ICU через Westal Holdings Ltd. А чверть ICU Holdings Limited (22,74%) належить Cordova Management Ltd. Власниця Cordova Management – Улютіна Г.О (Росія, Москва) – має таку ж частку в ICU, як і сама Гонтарєва. Ще по 22,74% в керуючих партнерів  Костянтина Стеценка і Макара Пасенюка.

3d6244d4a4c65e2c61eaad203e27a5c48ad925c3Галина Олегівна Улютіна – дружина вищезгаданого Юрія Соловйова. Вона залишається співвласницею ICU Holdings Limited і в червні 2014 року, коли сама Гонтарєва продає свою частку в компанії.

В червні 2014 року Порошенко вносить її кандидатуру на голову Нацбанку України до Верховної Ради.

Варто наголосити на стрімкості призначення та несподіваності кандидатури Гонтарєвої. Від першої інсайдерської інформації про можливість її кандидатури до представлення її в НБУ минуло трохи більше тижня. Згідно з інформацією видання «Дзеркало тижня», під час роботи інвестбанкіром Валерія Гонтарєва займалась структуруванням угод та залученням фінансування для розвитку бізнесу Roshen у Росії.

Партнерство між компаніями голови НБУ та родиною держбанкіра Росії формально припиняється лише в серпні 2014 року.

Навряд чи причиною цього може бути російська агресія, яка на той момент триває вже понад півроку. Та це розірвання стосунків збігається у часі з секторальними санкціями США та ЄС, які запроваджуються проти держсектору Росії наприкінці липня. Потрапляє до санкційних списків і «ВТБ». Вже першого вересня з’ясовується, що ICU викупила частку Галіни Улютіної.

В компанії ICU відмовились коментувати партнерство з родиною Юрія Соловйова, зазначивши, що, на їхню думку, ця інформація «не є суспільно цікавою та важливою».

Водночас присутність Соловйова в Україні не завершилась із виходом з ICU.

У грудні 2014 року він дарує свою офшорку Quillas Equities – донора ICU  Наталі Улютіній, 65-річній пенсіонерці з Нікополя, матері своєї дружини. У дарчій Соловйов підкреслює, що «з природної любові та за доброю волею передає усі права та акції» і більше не має на компанію жодного впливу.

Візит до Нікополя показав, що власниця компанії, якій бізнес голови НБУ може досі бути винним мільйони доларів, живе на 4-му поверсі хрущовки і єдине, що вирізняє квартиру з-поміж інших – нові металеві двері.

Сусіди підтвердили, що Наталя Улютіна постійно проживає в Нікополі, однак на даний час вона перебуває у Москві. Родичка Улютіних пояснила, що Наталя поїхала «сидіти з онуками».

Санкції США та ЄС, хоч і поширюються на українську філію ВТБ, жодним чином не позначились на його роботі.

За словами Валерії Гонтарєвої, в українському «ВТБ» посилено моніторинг, однак жодних претензій до банку в НБУ не має.

Як відомо, Гонтарєва має рахунки в «Ощадбанку» і «Укрексімбанку». У січні 2015 року вона заявляла, що її зарплата як голови Національного банку на той час становила 10 тисяч гривень на місяць, і що вона не згодна з такою зарплатою. За 2014 рік Гонтарєва задекларувала дохід у 26,3 мільйона гривень. Нещодавно Гонтарєва заявила, що оцінює свої витрати в 100 тисяч гривень на місяць.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, у результаті витоку витоку 11 мільйонів документів з бази даних четвертої за величиною в світі офшорної юридичної фірми Fonseka, стало відомо, як відомі й впливові люди використовують офшори для того, щоби сховати своє багатство.

У документах містяться дані про секретні офшорні компанії, пов’язані з сім’ями і сподвижниками президента РФ Владіміра Путіна, Хосні Мубарака в Єгипті, Муаммара Каддафі в Лівії та Башара Асада у Сирії. Фігурує в розслідуванні й ім’я українського президента Петра Порошенка.