Кредит від МВФ
Угода про реструктуризацію не допоможе виконати вимогу МВФ, щоб Україна заощадила 15,3 млрд доларів

На перший погляд, домовленість України з приватними кредиторами про реструктуризацію боргу вигідна обом сторонам, зауважує оглядач Bloomberg View Леонід Бершидський. Уряд переконав інвесторів списати частину боргу, а кредитори практично нічого не втратили.

Але, на думку Бершидського, результат переговорів мало що дасть Україні. Він навіть не дуже допоможе виконати вимогу МВФ, щоб Україна заощадила 15,3 млрд доларів на своїх витратах на держборг. Він підрахував: «Якщо виходити з поточної вартості, нова домовленість гарантує: кредитори отримають приблизно ту ж суму, що й за старою домовленістю».

Україна просить Росію, тримача її облігацій, погодитися на ті ж умови. На думку Бершидського, у фінансовому плані Росія нічого не втратила б. Але міністр фінансів РФ Силуанов вже відкинув ідею реструктуризації. Отже, для Росії це питання – політичне, констатує автор. Можливо, Росія до того ж, не вірить, що в 2019 році Україна погасить борг, адже реструктуризація не надто допоможе виконати програму МВФ, на якій тримається кредитоспроможність України. Те, що український уряд пообіцяв кредиторам великі виплати, якщо темпи зростання виправдають прогноз МВФ, – ознака того, що уряд не вірить цим прогнозам, йдеться в статті.

На думку Бершидського, поки план МВФ для України валиться, сприяє цьому кілька причин. Зокрема, сам МВФ це робить, проштовхуючи зміни в Податковому кодексі, які усувають велику лазівку, але не допускають зниження податкових ставок. «Це ніяк не заохотить компанії та їхніх співробітників декларувати доходи, а отже, колосальний тіньовий сектор України навряд чи почне підживлювати зростання», – аналізує автор.

Засилля корупції лишається. Чеський інвестбанкір Томаш Фіала нещодавно звинуватив Порошенка та Яценюка в торгівлі місцями в партійних списках. Мало того, знов розгоряється конфлікт у східній Україні. Тож у Києва є набагато більш серйозні проблеми, ніж таке довгоочікуване списання боргів, – підсумовує автор.

Як повідомляв Інформаційний Акцент, економічний експерт Олег Устенко дав оцінку угоди про рестуктуризацію боргу між Україною та міжнародними кредиторами. Зокрема, він розповів, що у разі, якщо рівень зростання ВВП України перевищуватиме 4% у період з 2021 по 2040 рр., з кожного наступного відсотка зростання Україна сплачуватиме кредиторам близько 40%.

Нагадаємо, комітет приватних кредиторів України погодився списати Україні 20% боргу та відстрочити виплату решти боргу на чотири роки.

Україна почала переговори про реструктуризацію частини держборгу в рамках нової програми з МВФ у березні цього року. У червні міністр фінансів Наталія Яресько заявляла, що Україна «теоретично» наприкінці липня може оголосити мораторій на виплати в разі відсутності прогресу в переговорах з кредиторами в рамках чинного з 17 червня закону. Однак, згодом сторони переговорного процесу оприлюднили спільну заяву про прогрес та укладання угоди про конфіденційність, і 24 липня Мінфін виплатив купон за євробондами на 120 млн дол.

Читайте: Der Spiegel: Порошенко та Яценюк продавали мандати по 3-5 мільйонів доларів

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ