Попередні матеріали, присвячені президентським виборам:
Ян Борецький: Зеленський як дзеркало української дегенерації
Ян Борецький: Чому я не голосуватиму за Порошенка
Ян Борецький: Чому я не голосуватиму за Тимошенко

 

Коли стали відомі результати екзит-полу, спав на думку заголовок для нового допису – щось на кшталт «Вітаємо Петра Олексійовича з другим президентським терміном». Або таке: «Хід Зеленським – геніальний спосіб зробити Порошенка президентом».

Ще не так давно, буквально кілька місяців тому, здавалося, що в Адміністрації Президента сидять ну просто потужні інтелектуали, які, ніби в шахах, прораховують варіанти на десятки ходів наперед. Вони знали, що Зеленський посяде на виборах перше місце і обжене Тимошенко, Гриценка, Бойка – головних конкурентів їхнього боса. Для цього і взяли коміка на вибори, бо в другому турі, за даним соціологів, Порошенко програє і Тимошенко, і Гриценку.

Феодали із вдячності Президенту мали би кров з носу забезпечити пристойний результат, але щось пішло не так.

А так Зеленський потрапляє у другий тур разом із Порошенком, і алле-оп! – найстрашніші для Президента конкуренти лишаються за бортом. Далі – за відпрацьованою схемою: б’ємо в  набат, мовляв, вітчизна в небезпеці, всі свідомі ( і навіть не зовсім свідомі) українці просто-таки повинні дружно голосувати за Порошенка, щоб не допустити «Бєніного клоуна» до влади і не кинути Україну у вир хаосу і безладу. «Оценітє красоту ігри!», як казав колишній голова Фонду держмайна і нині вже неживий класик партії одного регіону…

Спочатку здавалося, що Гринів і Ко – генії. Думалося: екзит-поли дають Зеленському 30%, а Порошенку – лише 20%. Та ЦВК напружено «попрацює» – і у коміка буде 27%, а у чинного Президента – 22-23%, може, і всі 25. Ну недаремно ж він так по-дружньому до місцевих феодалів ставився! І Кернес став раптом чистим перед законом, і справа Труханова скоро в суді розвалиться, та й уся херсонська банда, попри страшний скандал з убивством Гандзюк, незле почувається.

Феодали із вдячності Президенту мали би кров з носу забезпечити пристойний результат, але щось пішло не так. Хоча не будемо поспішати й дочекаємося фінішу перегонів. Може, в другому турі феодали згадають про свого благодійника і домалюють потрібні проценти?

Щось пішло не так, це факт. Бо, дуже великий розрив між Зеленським і ПОПом, ду-у-уже вже великий. Тимошенко буквально поряд, у спину дихає, і таки має підстави горлати, що в неї вкрали другий тур. А ось нинішньому хазяїну кабінету на Банковій відіграти 15% у другому турі – це вже занадто складне завдання. Може, український олігархат зливає Порошенка? Хтозна, побачимо…

Поки що очевидним є величезний провал у роботі команди Порошенка на виборах. Якщо і був у них планчик вивести Зе в другий тур і там його тріумфально перемогти, то він провалився. Якщо ж такого плану не було і для самих порошенкових стратегів 30% криворізького чуда теж сюрприз – то вони катастрофічно, фатально помилилися.

Президент і його команда загралися. Вони доклали величезних зусиль для отримання томоса, а виявляється – стріляли по горобцях.

Президент і його команда загралися. Вони доклали величезних зусиль для отримання томоса, а виявляється – стріляли по горобцях. Головні претензії до Порошенка стосуються відсутності реформ у країні. Не реалізованим лишилося гасло часів «помаранчевого» Майдану «Бандитам – тюрми!». Якщо Україна – найкорумпованіша держава Європи і наша влада проводить хоч якісь антикорупційні реформи – чому не сидить жоден корупціонер? Це – головне питання і головна претензія до Порошенка з боку українського народу. Та що там крадії, зрадники Батьківщини не сидять! Євфремова судять і судять, як і ту феєричну Штепу, але ту вже примудрилися виправдати. Чому? Безсилля правоохоронної системи, провал судової реформи?

Якби за час правління Порошенка посадили двох-трьох крупних воротил, публічно це зробили, обґрунтовано,  з якісною доказовою базою – проблем із другим терміном у Петра Олексійовича не було б. Але він із нездоровою впертістю не помічав очевидно виграшного для себе рішення. А потім ліз в обійми до національно-патріотичної аудиторії зі своїми «Армія, віра, мова». Але як не пнувся, як не ревів громовим голосом у камуфляжі на площах – народ йому не повірив ні на йоту. А яка людина при здоровому глузді повірить, що Порошенко відроджує армію? Зі Свинарчуками, Рогозою та Жуковим? Ага! А православну віру він із «Наріками» плекає? А мову разом із Рабіновичем та Медведчуком на «112-му» і «Ньюзван» підтримує? Ну-ну…

Провал в інформаційній війні – це окрема історія. Допустити під час війни з Росією створення трьох нових телеканалів, які українськими є лише формально, а належать московській агентурі – це щось!  За 5 років не створено нормального пропагандистського фронту. «Перший Національний» білих тигрів і жирафів у прайм-таймі показує, а мав би розказувати, на що хочуть перетворити російські окупанти Україну.

Яка людина при здоровому глузді повірить, що Порошенко відроджує армію? Зі Свинарчуками, Рогозою та Жуковим? А мову разом із Рабіновичем та Медведчуком на «112-му» і «Ньюзван» підтримує? Ну-ну…

Так, у перемозі Зеленського, –  величезна заслуга Порошенка. Ющенко розтоптав і забув  ідеї «помаранчевого» Майдану, внаслідок цього до влади прийшов Янукович. Порошенко спаплюжив, змішав з брудом ідеї Революції гідності – про подолання корупції, про структурні реформи, про чесну прозору владу. І на його місце має прийти Зеленський.

Ми 2010 року не вірили, що українці можуть проголосувати за малоосвіченого урку. Ми і 2019-го не віримо, що громадяни примудряться проголосувати за Петрушку, Арлекіна, ляльку Коломойського. Але малороси, «вата» і маргінали примудряться.

Після того як 2014-го втік Янукович, Україна залишилася з війною і без Криму й частини Донбасу. А коли роки за два Зеленський із Коломойським дадуть драла в Ізраїль чи Швейцарію, прихопивши з собою мільярдів по 100 доларів – тоді які території від України відваляться? Можливо, недорахуємося Харківської та Одеської «народних республік». І це цілком реалістичний сценарій, до речі.

Очевидно, що не меншу відповідальність, ніж Порошенко, за прихід Зеленського до влади несе український народ. Саме він – талановитий, мудрий, красивий, енергійний, волелюбний, розумний, дотепний український народ зробив найгірший вибір – до другого туру потрапила найгірша пара з усіх можливих. Скажіть, що може бути мерзеннішим за пару Порошенко – Зеленський? Ну, може, Мураєв – Вілкул, але не той масштаб. Так, кандидати паршивенькі були цього разу. Попри це, можна ще якось зрозуміти голосування хай навіть за Наливайченка, Гриценка чи Богомолець. За Кошулинського можна було віддати голос, але ж усі так бояться націоналістів! (Хоча вони ще ні разу не були при владі). Ці кандидати бодай обізнані у державному управлінні, мають власний світогляд, якісь погляди. Вовка не має жодних поглядів узагалі. Є, щоправда, виборці, які телемило «Слуга народу» сприйняли, як візію Зеленського щодо майбутнього України. Ну то взагалі. Хвороба Дон Кіхота – сприймати сортири за палаци – і нині є поширеною та вкрай заразливою.

Хлопці, 2010-го року за Януковича проголосувала половина українців – ви і досі поважаєте їхній вибір?!

Щодо українців. Не треба себе виправдовувати. Особливо гнітюче враження справляє базікання такого штибу: «За нього проголосували 30% і ми повинні поважати їхній вибір, це ж наші люди, українці!». Ось така химерна маячня тільки заважає оцінити дурість українців по-справжньому. Хлопці, 2010-го року за Януковича проголосувала половина українців – ви і досі поважаєте їхній вибір?! Перед виборами їх хіба не попереджали, що Янукович почне ламати Україну через коліно і тягтиме її в рабство до росіян? Попереджали. Ви і досі поважаєте їхній вибір, який ми вихаркуємо кров’ю.

Так, найбільшу провину за війну з Росією, за втрату територій несе наша еліта, недолуга і злодійкувата. Але остаточну крапку в здачі національних інтересів поставив народ своїм придуркуватим рішенням.

Не вчимося на історичних уроках. Нічого не засвоїли з Революції гідності. Ми так і не зрозуміли, що мерзоту «русскава міра» ні під яким соусом споживати не можна. Ні під виглядом Януковича, ні Мураєва, ні Медведчука з Бойком, ні Зеленського. «Русскій мір» дуже небезпечний – інфікуватися ним дуже легко й він заразний, як гепатит.

Забужко дивується: невже, каже вона, у народу, що пережив Голодомор, втрачено інстинкт самозбереження? Топлять за Вовку-гумориста. Голосуєте з протесту, здуру, «по приколу», але вам потім розхльобувати горе і злидні, які принесе Зереленський в Україну. Розмірковуючи на цю тему, мимоволі відчуєш себе в ролі адвоката диявола. Невже українці не розуміють, що Зеленський – це розпад країни?

Голосування за Зеленського чітко задокументувало факт: в Україні немає середнього класу. Немає у нас і класу чи прошарку, готового здійснювати реформи. І після Революції гідності він і не з’явився. Чому? Це тема для окремої статті. У нас лише маргінали, «ватники», «вишиватники», суцільне дрібно-кримінальне середовище. Є ще власники країни, та ще купка тих, хто не став маргіналом.

Не вчимося на історичних уроках. Нічого не засвоїли з Революції гідності. Ми так і не зрозуміли, що мерзоту «русскава міра» ні під яким соусом споживати не можна.

Із Зе майбутнє країни вкрай примарне. Про сценарії поміркуємо уже після другого туру, коли стане зрозуміло, що  українці вибрали – огидне чи мерзенне.

Політологи звертають увагу на нюанс: у першому турі за Зеленського, Бойка і Вілкула віддали голоси близько 45 % виборців. Та це ж ядерний електорат Януковича, він нікуди не подівся! Він знову регенерував, і вже без частини Донбасу і без Криму в нас у країні – ті ж таки 45 % «вати»! Може, ті «ватність», маргінальність, зрадництво у нас у геномі закладені? Потрібна якась корекція того геному, якесь його «перезавантаження», щоб ця «вата» не самовідновлювалася? Хоча, здається, не в геномі справа, а в подальшій деградації країни, якій активно сприяли режими Януковича та Порошенка. Саме через це народ дуріє. Невже розмежування в Україні пішло уже не по лінії «проросійський  – проєвропейський», «лояльний до корупції – нелояльний», розподіл пішов уже по лінії «нормальний – ненормальний»? Зараз від нас тікають професіонали, завтра почнуть тікати притомні і адекватні, а післязавтра буде Венесуела.

Та для проросійських теж є гарна й обнадійлива новина: не сподівайтеся на російську окупацію України – незабаром Росії буде не до нас. 2021-22 рр. США починають експорт газу до ЄС, не кажучи вже, що для світової енергетики настає година «Х» – газу та нафти світ споживатиме все менше. І час цей – не за горами. А ще наступний виток світової кризи ніхто не скасовував, коли нафта буде по 7 доларів за барель і її ніхто не купуватиме. Пам’ятаєте, сердешні, чому накрився мідними ночвами «совок»? Отож-бо…

Ян Борецький для видання InfA

Читайте: Закріпачення українців у житлово-комунальне рабство почалося