Ігор Луценко, народний депутат України

Хто сьогодні писав за «сильні інституції», зазвичай мав на увазі, що байдуже, чи законно діє влада, чи ні – вона має підкоряти, і їй мають підкорятися. В цьому, нібито, і є сила держави, сила інституцій. «Підкоряйся, а потом оскаржуй», словом.

Отаке розуміння сили інституцій є хибним. Власне, це і є ідеологія антимайдану. Насправді сильна інституція – це коли люди взаємодіють чітко по писаним (або неписаним, але загальнойприйнятим) ПРАВИЛАМ. І якась окрема людина не може нав’язати свою волю, змінивши цей порядок.

Важливо, щоби ті, хто поставлений слідкувати за дотриманням правил, хто, по суті відповідальний за правила в країні, ці правила сам не порушував.

Важливо, щоби громадянство давали не за підробними, а за справжніми документами. І не позбавляли громадянства, допоки це прямо заборонено Основним Законом. І не давали команд зупиняти поїзди, і не брехали про «мінування» пропускних пунктів.

Коли робиться все вище перераховане – держава, як інституція, зникає. Щезає легітимність людей, котрі намагаються діяти від імені держави.

Коли представники влади часто і демонстративно маніпулюють «інституціями», застосовуючи право сили – в Україні не уникнути адекватно відповіді, у вигляді великого майдану чи маленького «прориву».

Треба розуміти ці причинно-наслідкові зв’язки, ці сценарії руйнування держави. Треба розуміти, хто перший почав.

Джерело: Igor Lutsenko

БЕЗ КОМЕНТАРІВ