Колишній міністр економіки розніс Кабмін Гройсмана за пенсійну реформу

У запропонованому Кабміном законопроекті пенсійної реформи немає суттєвих змін щодо накопичень і виплат пенсій. Кабмін збільшує страховий стаж, що насправді є збільшенням трудового. Це все ігри, розмови і імітація діяльності, а не реформа пенсійної системи. Про це заявив колишній міністр економіки України Володимир Лановий у коментарі 24.

Як пояснив Лановий, фактично збільшується кількість років, які потрібно відпрацювати і відраховувати в цей період страхові внески до Пенсійного фонду. Іншими словами, якщо людина працювала, але до Пенсійного фонду не відраховували внески, то ці роки не зараховуються до страхового стажу.

«Таких років, згідно з цим проектом, має бути 25, а раніше було 20. Це спосіб частково подовжити термін перебування в допенсійному стані. Тобто можна досягти 60-65 років, але, якщо не буде 25 років страхового стажу, людина не зможе вийти на оплачувану пенсію», – пояснив економіст.

Коментуючи можливість купівлі страхового стажу, – років, коли людина не працювала або не робила відрахувань, – він запевнив, що це «масло масляне». Так, стверджує фахівець, невідомо, коли ця купівля може відбутися. Наприклад, чи можна це буде зробити, коли людині виповниться 25 років. Тоді можна обіграти державу. Адже, вважає економіст, за 40 років ці гроші вже нічого не коштуватимуть через інфляцію.

До того ж, він звернув увагу на заяви уряду, які суперечать одна одній.

Так, нагадує експерт, уряд на початку 2017 року підняв мінімальну зарплату, мотивуючи це також тим, що цим кроком збільшаться надходження до Пенсійного фонду, і його дефіцит впаде.

«Збільшенням мінімальної зарплати Кабмін тільки збурив грошові відносини, і це призведе до високої інфляції. Водночас уряд говорить, що доходи за 2-3 місяці до Пенсійного фонду збільшилися на 30%, і паралельно заявляє, що його дефіцит залишився незмінним – 140 мільярдів гривень. Так дефіцит впав чи ні?» – підкреслив екс-міністр.

Крім того, зауважив він, якщо посеред року з’ясовується, що держава не може заплатити за старими ставками, то що вже говорити про підвищення пенсій, яке обіцяє Кабмін восени?

Економіст запевнив, що сьогодні, щоб вирішити проблему з дефіцитом Пенсійного фонду, потрібно в більшості скасувати субсидії і знизити паралельно тарифи на комунальні послуги, щоб людям було під силу без субсидій їх оплачувати. І ці бюджетні десятки мільярдів гривень направити на Пенсійний фонд.

Також він висловив думку, що слід скасувати надумане тарифування надзвичайних прибутків для «Нафтогазу» та інших монополістів і направити гроші на виплату пенсій. Хоча, підкреслив колишній міністр економіки, чиновники цього не хочуть, тому що надприбутки монополістів йдуть на їхні доходи.

«Але це тимчасові заходи. Насправді треба знайти зростаюче джерело доходів, яке спеціально оподатковувати для Пенсійного фонду. Приміром, у Норвегії платять ренту за видобуток нафти і газу. Україна у величезних обсягах експортує зерно, а потім відшкодовує ПДВ з Держбюджету. Це повна дурниця. Потрібно багатства, якими ми володіємо, використовувати доцільно», – зазначив фахівець.

Однак, переконаний він, суть пенсійної реформи полягає в тому, щоб створити зацікавленість робітників відраховувати гроші в Пенсійний фонд і легалізувати свою зарплату.

«Це можна зробити за двох умов. Перша – стабільна гривня. Друга – створення накопичувальних рахунків у державного Пенсійного фонду і зменшення оподаткування зарплат. Якщо із зарплат зніматимуть 20% податку, то хто захоче відраховувати в Пенсійний фонд? А при умові накопичування грошей у стабільній гривні і нарахування відсотків, людина буде зацікавлена показати свою зарплату і робити відрахування у Пенсійний фонд», – резюмував колишній урядовець.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ