Ігор Луценко, народний депутат України

Про вузько антикорупційне.  (Хоча вже вся країна та дипломатичний корпус, здається, стали експертами в цій сфері).

Так от, я пропонував у закон про Антикорупційний суд імплементувати обов’язковість висновку Громадської ради доброчесності (ГРД) при відборі суддів. Ця рада, як ви знаєте (а якщо ви не знаєте, то це погано!), є головним інституційним опонентом контролю Порошенка за судовою владою. Тобто незалежність цього органу від президента зараз ні в кого не викликає сумнівів, на відміну від Громради міжнародних експертів, котра ще не сформована.

Мої пропозиції не почули, бо бачте, закордонні дипломати та найняті європейцями піарники краще знають, як побороти корупцію у моїй країні.

Так от, один із справжніх фахівців з питань судоустрою пише (виношу з-під замка, тому анонімно):

«У міжнародників буде дивний вибір:
а) або менш ніж за місяць ушістьох перевірити, імовірно, не менше 150 кандидатів,
б) або почати перевірку заздалегідь, але дарма витратити час на тих кандидатів, яких згодом буде відсіяно після тесту з права та практичного завдання.

Вкрай бажано, аби міжнародні експерти були іноземцями «не з числа лижних інструкторів» і не мали жодних зв’язків з українськими групами впливу. Значні за обсягом матеріали для вивчення експертами (і пошуку ними ж) будуть викладені українською мовою, якою вони, вірогідно, не володітимуть. Відповідно, експерти потребуватимуть перекладу, що означає додаткові витрати часу. Чи можна вважати такі варіанти ефективними? Або здійсненними?».

Далі знову я беру слово.

Це те, про що я казав. «Громадськість», тобто група безвідповідальних лобістів закону про антикорупційний суд, просто відкинула як ідею ГРД, провівши, по суті, лояльний до президента закон. Через свою глибоку нефаховість чи через умисел – скоріше, перше.

Загальний висновок – антикорупційну політику потрібно довіряти фахівцям і людям з досвідом у цій сфері, а не піарникам, дипломатам і філологам. Готую законопроект, щоб ВР хоча б теоретичний шанс мала виправитися.

Джерело: Igor Lutsenko