Ілля Новіков, адвокат Надії Савченко
Ілля Новіков, адвокат Надії Савченко

Я сьогодні був присутній під час історичної розмови.

Президент Петро Порошенко вперше говорив по телефону з Надією Савченко. Розмова відбувалася по телефону консула, який для такого випадку дозволили пронести до СІЗО.

Порошенко розповів Надії про переговори щодо її звільнення. Останні місяці усі обговорювали її можливий обмін на офіцерів ГРУ Александрова і Єрофєєва, яких вчора Голосіївський суд Києва визнав винними в терористичній діяльності на території України.

Не порушуючи українських законів, неможливо ні помилувати їх, ні передати Росії до вступу вироку в силу. Це станеться не раніше 18 травня (в Україні на подачу апеляції відведено місяць — проти 10 діб у РФ). А якщо апеляція подається — все зміщується ще на кілька тижнів.

Учора я обговорював можливі варіанти з адвокатами грушників Оксаною Соколовською та Валентином Рибіним. Увечері була інформація про те, що вирок будуть оскаржувати, а подача прохання про помилування є неприйнятною.

Уже сьогодні по ходу зустрічі надійшло повідомлення, що Єрофєєв не має наміру подавати апеляцію. Я схильний вважати це позитивним знаком. Можливо, процедура підготовки обміну запущена й почала діяти. І з Росії надійшов сигнал підтвердження.

Сподіваюся, Александров незабаром приєднається до такого рішення. Це було би в інтересах усіх учасників.

За результатами розмови з президентом Порошенком, а також з мамою та сестрою, які були на зустрічі, Надія погодилася перервати голодування. Інакше виходило би, що вона змушує Україну заради її порятунку відпустити терористів без остаточного вироку.

Це позбавило би надалі Україну важливих правових можливостей, які дає такий вирок, і створило б асиметричну ситуацію обміну. Надалі це могло стати перешкодою для звільнення Сенцова, Солошенка та інших українців. В результаті Надія погодилася перервати голодування та розпочати складну процедуру виходу з неї.

Саме таких новин ми чекали останні два тижні, а може — й останні два роки.

Особливо чекала на це мама Марія Іванівна Савченко.

Мама Савченко

Джерело: Илья Новиков