Наскільки високою для Порошенка є загроза імпічменту?

В Україні знову набуває актуальності тема оголошення імпічменту Президенту. Наскільки висока ймовірність такого сценарію насправді – розмірковує політолог Олександр Радчук у статті для Слова і Діла.

«Президент України – єдина виборна посада, яка за всіма формальними ознаками має реальний статус недоторканності. Адже імпічмент формально хоч і прописано у Конституції, але сама процедура відсторонення глави держави від посади є занадто складною для реалізації», – підкреслив політолог.

Також він нагадав, що єдиний випадок фактичного відсторонення від посади трапився взимку 2014 року з Януковичем. Так, майже через рік ВР позбавила Януковича звання президента «в зв’язку з неконституційним самоусуненням від виконання своїх обов’язків і втечею з території України.

За словами фахівця, саме у цьому й полягає найбільша юридична колізія.

«У статті 105 Конституції йдеться про те, що звання президента України охороняється законом і зберігається за ним довічно, якщо тільки він не був відсторонений від посади в порядку імпічменту. Саме тому після відповідного рішення парламенту новообраному президенту Порошенку довелося звертатися до Конституційного суду, щоб той розглянув конституційність закону про позбавлення Януковича звання президента», – пояснив аналітик.

На його переконання, аби надалі уникати таких ситуацій, Україні потрібен новий закон про імпічмент президенту.

Нині ж, зауважив він, процедура імпічменту складна й заплутана.

«Парламент у разі скоєння злочину президентом України може достроково припинити його повноваження, відсторонивши від посади. Підставами можуть бути держзрада або порушення Конституції України».

«У випадку з Порошенком першу хвилю недовіри викликав «офшорний скандал». Якщо цей негатив вдалося згодом перебити успіхами з безвізом та активізацією антикорупційної діяльності ГПУ, то наступну хвилю легко побороти не вдасться. Ідеться про ще один головний біль президента – мирне врегулювання конфлікту на Донбасі. Гордіїв вузол Мінських домовленостей розрубати непросто, та й саме рішення в цій ситуації залежить не лише від Порошенка», – висловив думку автор.

За його словами, найбільш активно на темі імпічменту грають фракція «Батьківщини» та її лідер Юлія Тимошенко. Зокрема, іще у листопаді 2014 року документ від фракції пройшов всі стадії опрацювання в комітетах і був готовий до розгляду, але за два роки так і не був включений до порядку денного.

«Ідею про нове законодавство щодо процедури імпічменту підтримують також Радикальна партія Ляшка, «Самопоміч» та «Опозиційний блок», – нагадав політолог, додавши, що навіть у чисто арифметичному прогнозі їхні спільні зусилля виглядають примарними.

«Найкращий вихід із ситуації для Петра Порошенка полягає в тому, щоб самому виступити з ініціативою внести відповідний закон про процедуру імпічменту президенту».

Читайте: У Раді заговорили про імпічмент Президенту