Уряд готовий розділити ціну на газ та тариф за його розподіл

Директор «Регіональної газової компанії» Олександр Притика у коментарі Дзеркалу тижня зазначив, що Кабмін нарешті підготував революційний для українського газового ринку крок, передбачивши у своєму проекті постанови про розділення власне ціни на газ і тарифів на його доставку та розподіл.

За словами Притики, нині усі складові ціни газу об’єднані в одну роздрібну ціну, що дозволяє політичним популістам звинувачувати облгази в отриманні міфічних надприбутків, яких насправді немає.

Як зауважив фахівець, у той час як оптова ціна на газ в Україні вийшла на рівень європейських країн, тарифи на транспортування і розподіл палива залишаються нереформованими і глибоко збитковими. Як наслідок, при високих цінах на газ, коштів на надання споживачам якісних послуг як і раніше немає.

«Розділяючи ціну газу як товару та тарифи на його доставку, уряд розділяє «вершки та корінці». Нарешті відбувається розмежування відповідних бізнесів газового ринку на ділі, а не на папері. Поставка та транспортування газу відокремлюються одне від одного – ринок стає прозорим. Завдяки цьому буде ліквідовано приводи для PR-маніпуляцій, коли представники НАКу бездоказово переконують громадськість у багатомільйонних прибутках газотранспортних і сервісних компаній із ярликом «олігархічні», яким насправді дістаються від 6 до 9% від ціни газу, а решта надходить на рахунки державної монополії», – підкреслив експерт.

Він переконаний, що чіткий поділ ціни на газ і тарифів на його доставку відкриє сегмент газопостачання населенню незалежним постачальникам і трейдерам, які зможуть отримувати виручку від продажу газу безпосередньо, без чинної системи зарегульованих розподільчих рахунків.

До того ж, газотранспортні компанії не зможуть нав’язувати споживачам «своїх» постачальників.

Крім того, Притика висловив упевненість у тому, що передбачене в проекті положення про ПСО регулярне коригування ціни газу зробить постачання палива населенню цікавим для всього кола власників газового ресурсу, хоча зафіксована в документі норма прибутку виявиться для багатьох з них недостатньою.

«Інша річ, що для широкого кола постачальників виявиться недостатньою зафіксована в документі норма прибутку в 3,2%. Якщо врахувати ризики, характерні для поставок газу населенню, – значні неплатежі споживачів, а також розрахунки за газ сурогатними грошима, тобто субсидіями, то все-таки мало хто добровільно займеться продажем газу населенню», – підсумував директор газової компанії.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ