Новий закон про ЖКП передбачає як розширення прав споживачів, так і більше обов’язків та жорсткішу відповідальність за комунальні борги

З 1 травня набувають чинності деякі норми законів «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік». Вони мали запрацювати ще майже рік тому – у червні 2018 року, проте за ініціативою уряду та місцевої влади парламентарі відтермінували запровадження змін. Про це пише ВВС.

Нові закони передбачають зміни в обслуговуванні будинку та прибудинкової території. З 1 травня оператори комунальних послуг подаватимуть воду і опалення лише до вузла комерційного обліку, тобто, до будинкового лічильника.

Все, що відбуватиметься всередині будинку – прибирання, освітлення, поточні ремонти – мешканці будинку мають або вирішувати самостійно, або об’єднуватися і створювати ОСББ, або винаймати управителя з відповідною платою за його послуги. Процес обрання управителя може тривати рік.

Крім того, запроваджуються штрафи за несвоєчасну оплату комуналки.

Після того, як завершиться опалювальний сезон наступного року, за кожен день прострочки нараховуватиметься пеня:

  • її розмір не повинен перевищувати 0,01% від суми боргу за кожен день затримки;
  • загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу;
  • пеня не нараховується, якщо держава має заборгованість із виплати пільг та субсидій або якщо споживач має заборгованість з оплати праці та може документально це підтвердити.

Передбачається, що постачання послуг може бути обмежено чи припинено, якщо споживач не погасить заборгованість впродовж 30 днів відтоді, як отримає попередження від постачальника.

Загалом, новий закон про ЖКП передбачає як розширення прав споживачів, так і більше обов’язків та жорсткішу відповідальність за комунальні борги.