Костянтин Батозський, економіст
Костянтин Батозський, економіст

Замітка з Давосу.

Скажемо прямо: формат розмови України зі світом себе вичерпав. «Робіть реформи!» — говорить Захід. «Дайте грошей і не вчіть жити», — відповідає Україна.

Міністри сумно рапортують про скромні підсумки: «Ми поміняли поліцію, на 75% скоротили споживання російського газу, стабілізували борги». Вони кажуть, що ще трохи — і ми збільшимо податкову базу, переведемо держпослуги в електронний вигляд і ось тоді заживемо.

Корупція? Нє, не чули!

Стагнація? Нє, не бачили!

План? Нє, не думали.

Відновлення кордонів? Ох, не знаємо!

Перемога у війні? Нє, не говорили!

Тим часом, тема цьогорічного Давосу — це IV індустріальна революція. Перша — це винахід парового двигуна. Друга — конвеєрне виробництво. Третя — цифрові технології. І ось, нарешті четверта — це технології на стикові цифри, нейронаук і законів фізики. Це включає в себе все: від робототехніки та біотехнологій — до гібридних воєн і кіберфінансів.

Сесії тепер зранку починаються з медитації та присвячені наукам про мозок, технологіям виробництва чистої води, приватності в кіберепоху і навіть необхідності легалайзу. З головних презентацій країн — презентація Китайської п’ятирічки і наступний великий американо-китайський саміт.

З тематики глобальної безпеки на порядку сирійський кейс. Сесія з його аналізу була присвячена гібридним конфліктам.

І ось постає банальне питання: де ми — і де IV промислова революція? Чи є у нас план? Чи є у нас взагалі досить амбіцій, щоб зловити майбутнє за хвіст? І доки відповіді на це питання немає, прірва в комунікаціях із Заходом здається не те, щоб позамежною — нездоланною.

І вся біль про нашу війну, вся наша біль про самотність у цьому великому й складному світі залишається, на жаль, тільки нашою проблемою.

Нам треба дуже подорослішати. І для того, щоб врятувати себе поодинці. І для того, щоб на рівних говорити зі світом.

P.S.

José Manuel Barroso сформулював із прямотою виховательки з дитсадка. Він сказав, що може уряд щось і робить — але в публічному сприйнятті створюється відчуття, що не зроблено нічого. А тому ось домашнє завдання: нова податкова служба, нова митниця, розмежування влади від бізнесу, боротьба з корупцією.

Здавалося, що ще трохи — і нас будуть вчити чистити зуби два рази на день і мити руки перед їжею. Але до цього не дійшло. Пронесло! Перемога.

Давос

БЕЗ КОМЕНТАРІВ