Економіст: безвіз не впливає на курс валют в Україні

Коли євро перетинає позначку у 30 гривень, це зовсім не означає підвищення попиту на цю валюту у зв’язку з безвізом. Про це розповів виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко у коментарі Слову і Ділу, оцінюючи зміни курсу валют, зокрема подорожчання євро.

«На курс євро впливає крос-курс, що є в США, а там уже грають фактори макроекономічного характеру – стан економіки Єврозони, США та інші. Це дійсно несподіваний курс на ринку в тому плані, що прогноз на цей рік був у парі євро-долар – 1,05. Зараз бачимо, що ця позиція перевищує 1,15. Тобто практично всі аналітики помилилися», – пояснив фахівець.

За його словами, причина у тому, що рівень невизначеності в США набагато більший, ніж це було на початку року.

«Несподіваною є й політика європейського Центробанку. Це так звані чорні лебеді. По-перше, стан економіки США, по-друге, політика та економіка перш за все ЄС. Тому ми бачимо курс 30 гривень за євро», – підкреслив Устенко.

За його словами, Україна фактично не впливає на курс: «У нас 17 мільярдів доларів резервів, а євро, що перебуває в обігу, перевищує позначку в 30 трильйонів. Ми не гравці на цьому ринку й на ситуацію не впливаємо».

Коментуючи курс долара, він запевнив, що ситуація вже неправильна: «У 2018-2019 роках Україну чекають серйозні виплати. Лише за держборгами наші зовнішні виплати складуть близько 5 мільярдів доларів. Це велика сума, зважаючи на резерви в 17 мільярдів. А якщо задуматися, що транш МВФ знову на паузі, а з інших джерел отримати кошти ми не можемо, то ситуація ускладнюється».

Як наголосив економіст, Нацбанк повинен був тримати курс на рівні 27-28 гривень за долар і намагатися активніше збільшувати резерви.

Крім того, експерт нагадав, що бюджет зверстаний на позначці 27,2 гривні за долар і в експортоорієнтованій країні будь-яке зменшення означає, що бюджет за цими статтями недоотримує кошти.

«Припускаючи, що уряд не збільшуватиме інфляцію й усі параметри будуть незмінними, змінювати курс на позначку, нижчу за 27,2 гривні, не будуть. Можуть збільшити курс. Наприклад, показати 27,5 гривень і виграти по 30 копійок на кожному доларі. Щоб витримувати середньорічний курс 27,2 гривні, восени потрібно буде піти в курс, вищий за ніж 27,5, й повернутися до тої комфортної зони, що була раніше – 27-28 гривень за долар. На кінець поточного року за оптимального розкладу курс буде 28,5 гривень за долар», – підсумував Устенко.

Читайте: Лише кожен десятий українець вважає курс валюти адекватним

БЕЗ КОМЕНТАРІВ