Кримчан охоплює розчарування у міру затихання ейфорії, що супроводжувала анексію навесні 2014 року, пише газета Libération
Кримчан охоплює розчарування у міру затихання ейфорії, що супроводжувала анексію навесні 2014 року, пише газета Libération

Багато жителів Криму розчаровані, адже доля АРК залежить не лише від України, яка не визнає зміни її статусу, але й від неефективності Росії, що зволікає з розвитком інфраструктури і остаточним включенням території в свою економіку. Про це пише Libération.

Газета наводить історію підприємця Олега Зубкова, який за 40 км від Сімферополя розмістив найбільшу колекцію тигрів у Європі. Але парк закритий вже протягом місяця на знак протесту. Сьогодні Олег вступив у відкритий конфлікт з місцевою владою.

До слова, він був кандидатом від «Єдиної Росії» в 2015 році й «був усунутий з виборів Аксьоновим і його клікою». За словами Зубкова, «це були найбрудніші вибори за всю історію нашого регіону».

Підприємець наголосив, що тепер місцева «влада» хоче прибрати до рук працюючі компанії або здобути з них користь у формі хабарів.

«Влада привласнила все, що могла, все, що належало українським олігархам. Сьогодні в Криму неможливо створювати і розвивати будь-що. Корупція гірша, ніж за часів Києва», – каже Зубков.

Протистояння між Зубковим і владою вступило в гостру стадію в листопаді, коли під час блекауту в його зоопарку від холоду загинули троє левенят, продовжує видання.

«Ясно, що Україна не збиралася вічно постачати нам електрику. Але коли цей день настав, не виявилося достатньої кількості генераторів, щоби забезпечити всі потреби, бо влада нічого не робила протягом двох років», – додав підприємець.

У свою чергу, генпрокурор Криму звинуватила Зубкова в отруєнні тварин, зазначає кореспондент Анна Туркіна.

Енергетична блокада, додавшись до блокади продовольчої, показала вразливість півострова, пише газета.

Крим залежить не тільки від України, яка не визнає зміни його статусу, але й від неефективності Росії, що зволікає з розвитком інфраструктури і остаточним включенням території в свою економіку. Збитки, завдані місцевій промисловості відключенням електропостачання, оцінюються в 900 млн рублів. Тим часом місцева влада говорить про ефективну і швидку реакцію на проблему.

Поки Крим ще частково залишався в темряві, Владімір Путін доручив Всеросійському центру вивчення громадської думки запитати у жителів півострова, чи готові вони терпіти перебої в електропостачанні, чи ж воліють укласти новий контракт з Україною, яка вимагає, щоб у ньому Крим був названий її територією.

«Краще померти від холоду», – нібито відповіли 90% кримчан.

У Сімферополі перебої припинилися, але зберігається режим економії, і вулиці освітлені менш ніж звичайно. Кафе та ресторани, що не мають власних джерел енергії, змушені закриватися о 20.00.

Інтернет-торгівля повністю зупинилася, як і надання банками онлайн-послуг, бо жоден великий російський банк не відкрив у Криму своїх філій через західні санкції, пише газета.

Бюрократія досягла абсурду, як у всій Росії. Продовольча блокада і ембарґо на європейські продукти суттєво скоротили асортимент у магазинах. Щоби поїхати за кордон, жителям півострова доводиться спочатку їхати до Москви.

«Якесь розчарування охоплює кримчан у міру затихання ейфорії, що супроводжувала анексію навесні 2014 року. Однак не може бути й мови про скасування рішення про «повернення в рідну домівку», – зазначає газета.

Остерігаються тут, часом розлючено й відкрито критикувати Москву. Попри те, очевидна некомпетентність і корупція місцевих керівників стали головною темою розмов.

«Наше русофільство ґрунтувалося на повному незнанні російської реальності. Ми думали, що там все було краще. Якби Київ не грабував і не руйнував півострів впродовж багатьох років, ми б не опинилися в цій ситуації. Це Україна штовхнула Крим в обійми Росії», – заявляє Леонід Грач, затятий комуніст і колишній голова парламенту Криму.

Єдині, хто нічому, здається, не дивується і не розчаровується, — це ті, хто ніколи не хотів приєднання до Росії. Проукраїнські активісти Криму і далі відзначають українські національні свята, однак жовто-блакитний прапор тепер визнано на півострові «екстремістським».

«Ми думали, що повертаємося додому, а опинилися ніби в полоні. Ми очікували, що Росія зробить з Криму вітрину, але нас просто обдурили», – резюмує Олег Зубков.

Йому легше порозумітися з левами, аніж з чиновниками, які, як він підозрює, можуть зрештою відібрати в нього парк, резюмує видання.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ