Аксьонов
«Це просто бандити, які опинилися в потрібний час у потрібному місці»

«Мало хто з тих, які спочатку підтримали анексію Криму, хоче повернути статус-кво, але більшість визнає, що російська влада не стала тією панацеєю від бід республіки, на яку всі чекали», – пишуть московський кореспондент The Guardian Шон Уокер і його анонімний співавтор із Сімферополя.

Свій репортаж про настрої в Криму вони починають з розповіді характерної, за їхніми словами, історії про місцевого підприємця Олега Зубкова: «Олег Зубков так сильно підтримував захоплення Криму Росією, що обіцяв спустити своїх левів на українських націоналістів, якщо ті спробують пробратися на півострів. Ексцентричний бізнесмен, творець і керівник двох найбільших у Криму зоопарків, Зубков навіть назвав одного зі своїх амурських тигрів «Референдумом». Тварина з’явилася на світ 16 березня 2014 року, в той день, коли Крим проголосував «за повернення» до Росії. Голосування було організовано нашвидкуруч, міжнародне співтовариство оголосило його нелегітимним. Минуло неповних два роки: Референдум виріс у величного звіра, а Зубков конфліктує з новим російським урядом Криму. У нього з’явилися нові думки щодо поглинання півострова Москвою».

«За України було погано, але ось прийшла Росія, і стало ще гірше, – цитує The Guardian підприємця. – Бюрократизм, корупція, некомпетентність – тут зараз неможливо нічим займатися». Зубков піддав різкій критиці «уряд» Криму на чолі з Алєксєєм Аксьоновим («в минулому, за чутками, пов’язаним зі злочинними угрупованнями – хоч сам він це заперечує – і який мав кличку «Гоблін», пишуть автори статті).

«Це уряд гоблінів. За той час, що вони перебувають при владі, я міг би одну зі своїх шимпанзе перетворити на кращого політика, – сказав власник зоопарків. – Вони так закохані в свій геройський імідж, але нічого не зробили. Це просто бандити, які опинилися в потрібний час у потрібному місці».

Леонід Грач очолював Верховну раду Автономної Республіки Крим (у складі України, – ред.) напередодні розпаду СРСР, а в перші дні після анексії міністр оборони РФ Сергєй Шойгу, за словами Грача, «пропонував йому посаду прем’єр-міністра».

«Крим заслуговує кращого, ніж те, що він має в останні два роки, – вважає Грач. – Він мав стати зразковим регіоном, прикладом того, що можна було б зробити… А замість цього почувається нелюбим пасинком Росії… Гроші пішли не на розв’язання проблем, а осіли в кишенях кримських нуворишів».

З кінця листопада в Криму тривають перебої з подачею електроенергії, і для Зубкова це «вилилося у трагедію», продовжують журналісти. У його зоопарку через інфекції на тлі переохолодження загинули троє тигренят. Проте, за словами міністра енергетики Криму Світлани Бородуліної, «ситуація нормалізується». Вона визнала, що в регіоні зберігається 20-відсотковий дефіцит електроенергії, і повністю він буде компенсований лише після запуску двох великих електростанцій, наміченого аж на 2018 рік.

«Є кредит довіри на термін від трьох до п’яти років, і енергетична блокада його підкріпила, – вважає Євген Копатько (український соціолог, засновник компанії з маркетингових та соціологічних досліджень «Research & Branding Grouр», – ред.), який нещодавно проводив у Криму соціологічне дослідження про рейтинг Аксьонова. – Якщо, кажучи про позитивні речі, водночас не працювати над проблемами і труднощами, ця доброзичливість швидко випарується». Копатько додав: «Дехто досі святкує повернення Криму. Пора перестати святкувати і зайнятися роботою».

«Багато з тих жителів Криму, хто дотримувався проукраїнських поглядів, після анексії виїхали, а більшість з тих, хто залишився, воліють мовчати, бо простору для інакомислення стало менше, – йдеться в статті. – Проукраїнського активіста Леоніда Кузьміна торік судили за організацію невеликого мітингу з нагоди дня народження українського поета Тараса Шевченка. Після цього він позбувся роботи вчителя історії і тепер працює помічником зубного лікаря. Після неодноразових погроз з боку російських спецслужб від організації масових заходів він відмовився. Коли він востаннє їздив до Києва, українські прикордонники 6 годин протримали його на кордоні, звинувативши в сепаратизмі. Все це показує, з якими труднощами стикаються ті, хто підтримує Україну і воліє залишатися в Криму».

«Я, пам’ятаю, йшов по Майдану, і мені стало страшно, чесне слово, – пояснює Зубков свою політичну позицію. – Зараз, звісно, тут стає все більше розчарованих, але я і досі вважаю, що історичний процес входження до складу Росії був правильним».

На закінчення журналісти цитують неназваного члена Законодавчих зборів Севастополя: «Тут є люди, які тверезо дивляться на нинішню російську політичну систему. Режим у Кремлі – це тимчасово. Важливо те, що ми тепер у Росії, і це назавжди».

Читайте: Кримчани розчаровані: наше русофільство ґрунтувалося на незнанні

БЕЗ КОМЕНТАРІВ